Prima pagină » Știri externe » UE și Marea Britanie au anunțat noi sancțiuni împotriva Rusiei fără să aștepte decizia lui Trump

UE și Marea Britanie au anunțat noi sancțiuni împotriva Rusiei fără să aștepte decizia lui Trump

Uniunea Europeană și Marea Britanie au anunțat marți noi sancțiuni împotriva Rusiei, fără să aștepte decizia lui Trump, la o zi după ce apelul telefonic dintre președintele Donald Trump și Vladimir Putin nu a reușit să obțină o promisiune pentru un armistițiu în Ucraina. Noile măsuri au fost stabilite în cadrul reuniunii de la Bruxelles a miniștrilor de externe și vizează flota de petroliere „umbrelă” și companiile financiare care au ajutat Moscova să evite sancțiunile.
UE și Marea Britanie au anunțat noi sancțiuni împotriva Rusiei fără să aștepte decizia lui Trump
Sursa foto: X

Ministrul francez de externe, Jean-Noël Barrot, a cerut să fie pusă presiune pe Putin pentru a renunța la ambițiile sale imperialiste: „Să-l împingem pe Vladimir Putin să pună capăt fanteziei sale imperialiste”, iar omologul său britanic, David Lammy, a insistat că „întârzierea eforturilor de pace nu va face decât să ne întărească hotărârea de a ajuta Ucraina să se apere și să folosim sancțiunile noastre pentru a restricționa mașinăria de război a lui Putin.”

Ultimele sancțiuni vizează în principal desființarea unei flote de transport maritim pe care Rusia o folosește pentru a exporta petrol, ocolind plafonul de 60 de dolari pe baril impus de grupul G7 al țărilor industrializate pentru a limita veniturile Rusiei, scrie Reuters.

Marea Britanie și liderii Uniunii Europene au declarat că intenționează să înăsprească sancțiunea, scăzând plafonul de preț, pentru ca Rusia să câștige și mai puțin din vânzarea petrolului. Anunțul noilor sancțiuni nu a avut un răspuns imediat din partea Washingtonului, iar ministrul german de externe, Johann Wadephul, a reafirmat că așteaptă un armistițiu imediat și necondiționat din partea Rusiei: „Am subliniat de multe ori că așteptăm un singur lucru de la Rusia – un armistițiu imediat, fără condiții prealabile.”

Presiunea asupra Rusiei pentru a obține armistițiul

Trump a declarat luni că Rusia și Ucraina sunt pregătite pentru negocieri. Pe de altă parte, Putin a susține procesul va fi de durată. La rândul său, Ucraina a anunțat că este pregătită să accepte armistițiul imediat propus de președintele Trump, în timp ce Rusia a cerut mai întâi inițierea unor negocieri.

Liderii europeni au considerat că această situație arată că Putin, care a început războiul prin invadarea Ucrainei în 2022, nu este dispus să încheie conflictul. Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat că a discutat cu Volodimir Zelenski și că pregătește un nou pachet de sancțiuni împotriva Rusiei. „Este timpul să intensificăm presiunea asupra Rusiei pentru a obține armistițiul,” a scris ea pe platforma X.

Rusia spune că nu acceptă ultimatumuri

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a subliniat importanța sancțiunilor, într-o postare pe Telegram: „Sancțiunile contează și le sunt recunoscător tuturor celor care le fac mai concrete pentru făptașii războiului.”

Prin purtătorul de cuvânt al Ministerului său de Externe, Rusia a declarat că nu va accepta ultimatumuri.