Valdez a fost împuşcat mortal, luni după-amiază, în apropierea sediului publicaţiei Riodoce, cofondată de jurnalist, fiind atacat de mai multe persoane înarmate.
Juan Jose Rios, procurorul statului Sinaloa, a declarat că autorităţile iau în calcul toate pistele în legătură cu această crimă, inclusiv posibilitatea ca acesta să fi fost asasinat din cauza dezvălurilor făcute de el în cursul anchetelor jurnalistice.
Valdez, care a primit numeroase premii internaţionale, este autorul mai multor cărţi despre traficul de droguri şi lumea crimei organizate, inclusiv Narcoperiodismo and Los Morros del Narco.
Preşedintele mexican Enrique Pena Nieto a condamnat această „crimă revoltătoare”.
Tot luni, Procuratura din statul mexican Jalisco a anunţat că directorul adjunct al unei publicaţii din oraşul Autlan a fost ţinta unui atac armat, soldat cu rănirea femeii şi decesul fiului ei.
Citeşte şi: Rex Tillerson, secretarul american de Stat: Trump nu a discutat despre „surse, metode,operaţiuni militare” cu ministrul rus de Externe
Citeşte şi: India solicită Curţii Internaţionale de Justiţie să interzică Pakistanului executarea unui presupus spion
Citeşte şi: Washington Post: Donald Trump a dezvăluit Rusiei informaţii CLASIFICATE/ Un consilier al Casei Albe NEAGĂ
Citeşte şi: Cel puţin şase morţi în urma unui atac cu maşini-capcană într-o tabără de refugisţi din Siria