Femeia a fost reţinută miercuri dimineaţa la unul dintre terminalurile aeroportului internaţional Kuala Lumpur şi a fost identificată potrivit unui document de călătorie vietnamez ca Doan Huong.
Suspectul a fost identificat în urma înregistrărilor video ale aeroportului şi era neînsoţită în momentul arestării.
Agenţia de spionaj sud-coreeană suspectează că doi agenţi de sex feminin nord-coreeni l-ar fi asasinat luni pe fratele vitreg al liderului de la Phenian, Kim Jong-un, potrivit declaraţiilor legislatorilor din Seul.

Postul de televiziune Chosun a indicat că fratele vitreg al lui Kim Jong-un ar fi fost otrăvit în timp ce se afla la aeroportul din Kuala Lumpur.
Kim Jong Nam şi-a petrecut o mare parte din viaţă în afara ţării şi s-a exprimat în mod public împotriva succesiuni dinastice în Coreea de Nord, declarând şi că fratelui său vitreg îi lipsesc calităţile de lider.
Citeşte şi: Fratele vitreg al liderului de la Phenian, Kim Jong-un, asasinat în Malaysia – presa sud-coreeană
Citeşte şi: Complot contra fratelui lui Kim Jong-un: Un spion nord-coreean, arestat după ce plănuia un accident în care să fie implicat Kim Jong-nam
Citeşte şi: Kim Jong-Un: Coreea de Nord este aproape de testarea unei rachete balistice intercontinentale
Citeşte şi: Kim Jong-un: Avem capacitatea de a-i ataca pe americani în teatrul de operaţiuni din Pacific