- Home
- Life-Inedit
- (07.07.2018, 12:57)
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
A murit Steve Ditko unul din creatorii Omului Paianjen. Artistul a fost găsit decedat în locuinta sa din Manhattan
Steve Ditko, unul din creatorii Omului Paianjen/Spider-Man alături de Neil Gaiman, a murit, în locuinţa sa din New York. Artistul avea 90 de ani, informează BBC, citând Poliţia din Statele Unite.
2397 afișări

A murit Steve Ditko unul din creatorii Omului Paianjen. Artistul a fost găsit decedat în locuinta sa din Manhattan
Steve Ditko a fost găsit decedetat în apartamentul său din Manhattan în 29 iunie şi a fost declarat mort de paramedicii care au fost chemaţi de urgenţă.
Fanii de benzi desenate, alături de autorul Neil Gaiman, i-au adus un omagiu artistului.
Ditko a devenit faimos pentru personajele create la Marvel Comics la începutul anilor 1960. Pentru a-l aduce la viaţa pe Omul Paianjen/ Spider-Man şi Doctor Strange, aşa cum îi ştim noi astăzi, el a colaborat cu viitorul CEO al companiei, Stan Lee.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Experții în război: Ucraina are 3 opțiuni dacă Putin nu renunță. Discuțiile de pace nu se numără printre ele
-
Turnul Eiffel a fost închis din cauza grevei
-
Putin vrea război cu NATO? Analiza conflictului din Ucraina
-
Este Xi Jinping un mediator al păcii dintre Rusia şi Ucraina sau va escalada conflictul la scară globală?
De altfel, a fost ideea lui Lee de a creiona un super-erou adolescent cu puteri de păianjen, dar meritul pentru costumul distinctiv albastru şi roşu al lui Spider-Man şi pentru design îi aparţin lui Ditko.
Steve Ditko a părăsit compania Marvel Comics în 1966 şi a continuat să creeze super-eroi, ca The Creeper, pentru DC Comics.










Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe