Chris Squire, cofondator al trupei Yes, a murit la vârsta de 67 de ani – VIDEO
This browser does not support the video element.
Chris Squire şi Jon Anderson au fondat trupa Yes în 1968, la Londra, şi, deşi componenţa formaţiei s-a schimbat de-a lungul timpului, Squire a fost singurul membru constant, punându-şi amprenta pe toate albumele grupului şi susţinând concerte vreme de aproximativ 50 de ani.
În luna mai, Squire a anunţat că a fost diagnosticat cu leucemie acuta eritroblastică şi că va lipsi, în mod constant, de la concertele susţinute de trupa Yes. Pentru prima dată, formaţia Yes a concertat fără el, Billy Sherwood înlocuindu-l.
„Aceasta va fi prima dată, de la înfiinţarea trupei în 1968, când Yes va concerta fără mine. Dar eu şi ceilalţi băieţi am hotărât că Billy Sherwood va face o treabă excelentă în a acoperi părţile mele din concerte”, a declarat Squire, la acea vreme.
Anunţul decesului lui Chris Squire a fost făcut printr-o declaraţie a trupei: „Cu inima grea şi cu o tristeţe de nesuportat, trebuie să vă informăm în legătură cu decesul dragului nostru prieten şi cofondator al trupei Yes, Chris Squire. Pentru întreaga existenţă a trupei Yes, Chris a fost elementul de bază şi, în atât de multe moduri, a fost legătura care a ţinut formaţia unită în toţi aceşti ani. Datorită priceperii sale de a cânta, Chris a influenţat numeroşi basişti din întreaga lume, inclusiv unii dintre cei mai cunoscuţi artişti. De asemenea, Chris a fost un fantastic compozitor, a scris şi a participat la scrierea unora dintre cele mai încântătoare melodii ale trupei Yes… În afara trupei Yes, Chris a fost un soţ iubitor pentru Scotty şi tatăl lui Carmen, Chandrika, Camille, Cameron şi Xilan. (…) Chris a fost pentru mulţi un bun prieten – inclusiv pentru noi. Dar nu a fost doar prietenul nostru, a fost, de asemenea, parte a familiei noastre şi îl vom iubi şi ne va fi dor de el mereu”.