- Home
- Politic
- BUCUREŞTI, (18.11.2020, 20:39)
-
Laura Buciu
Laura Buciu
Guvernul vrea decontare din fonduri europene pentru echipamente medicale
Guvernul îşi doreşte ca investiţiile unităţilor sanitare în modernizarea sistemelor de energie şi gaze medicale să poată fi decontate din fonduri europene, la fel ca echipamentele electronice pentru elevi, vicepremierul Raluca Turcan anunţând, miercuri, un proiect în primă lectură.
Urmărește
167 afișări
Guvernul vrea decontare din fonduri europene pentru echipamente medicale
Vicepremierul Raluca Turcan a declarat că a pregătit, pentru o primă lectură, un proiect de ordonanţă prin care investiţiile în sistemele de energie şi cu gaze medicale să poată fi decontate din fonduri europene.
„Aşa cum am discutat anterior şi cu domnul ministru al Fondurilor Europene Marcel Boloş, am pregătit, pentru o primă lectură, un proiect de ordonanţă de urgenţă prin care investiţiile care vor fi necesare în upgradarea sistemelor cu energie şi cu gaze medicale să poată să fie decontate pe fonduri europene, pe aceeaşi schemă pe care am folosit-o pentru decontarea tabletelor achiziţionate pentru copii sau a echipamentelor electronice sau chiar pentru aparatura medicală”, a spus Raluca Turcan.
În acest fel, unităţile sanitare care sunt în subordinea autorităţilor publice locale sau centrale pot să avanseze cheltuieli, care, ulterior, vor fi decontate pe fonduri europene, potrivit vicepremierului.
ULTIMELE ȘTIRI
-
TU l-ai vota pe Donald Trump, dacă ar candida la Președinția României? VOTEAZĂ AICI / Sondaj Aleph News – Mediafax – Ziarul Financiar
-
Angela Merkel, îndemn pentru sprijinirea Ucrainei şi unitate transatlantică
-
Cum poate România să ia faţa Franţei, Germaniei şi Poloniei în agricultură. Cum pot ajunge fermierii români în top în Europa
-
Cum a reuşit un tânăr absolvent de mate-info să facă din pasiunea lui pentru maşini o afacere de succes. Azi el readuce la viaţă maşina românească preferată a tuturor şi pregăteşte o nouă mutare
Citește pe alephnews.ro: Acordul de încetare a focului din Gaza a intrat în vigoare
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
FOTO. Donald Trump a ajuns sâmbătă seara în Washington pentru a sărbători revenirea la putere. Evenimentul a început cu un foc de artificii
Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
A doua cea mai mare metropola a lumii riscă să dispară sub ape, iar soarta mega-oraşului atârnă în mâinile unui miliardar
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Prezentatoarea știrilor și iubita ei cântăreață, imagini îndrăznețe din vacanța romantică din Costa Rica
PROSPORT.RO
Pensii cu 660 lei mai mari pentru această categorie de pensionari din România. Vezi dacă te încadrezi!
CANCAN.RO
Tabel pentru bărbați și femei | Pe ce dată ieși la PENSIE, în funcție de luna și de anul nașterii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe