- Home
- Politic
- BUCUREŞTI, (09.09.2022, 14:13)
- Gabriel Pecheanu
Iliescu, după decesul Reginei: marchează sfârşitul unei epoci istorice. Păstrez o amintire puternică
Încetarea din viaţă a Majestăţii Sale Regina Elisabeta a II-a marchează sfârşitul unei epoci istorice, plină de schimbări, în care Marea Britanie a avut de jucat un rol de primă mână, transmite fostul preşedinte Ion Iliescu: „Păstrez o amintire puternică întâlnirii din 2004”.

Iliescu, după decesul Reginei: marchează sfârşitul unei epoci istorice. Păstrez o amintire puternică
„Încetarea din viaţă a Majestăţii Sale Regina Elisabeta a II-a marchează sfârşitul unei epoci istorice, plină de schimbări, în care Marea Britanie a avut de jucat un rol de primă mână. Victoria Marii Britanii în cel de-al Doilea Război Mondial, la care Regina a participat direct, ca toată generaţia din care a făcut parte, a fost începutul unor reforme economice şi sociale ce au influenţat atât continentul european, cât şi întreaga lume. Şi-a făcut datoria care-i revenea în sistemul politic britanic, fără ezitare, şi fără să se lase purtată de convingerile sale personale, oricât de greu i-a fost asta, în momente delicate din viaţă. A fost o personalitate puternică, şi complexă, dincolo de imaginea care ni se prezintă, ca de obicei, în astfel de momente”, scrie Ion Iliescu.
El menţionează că relaţiile României cu Marea Britanie au fost neaşteptat de corecte, în această lungă domnie a Reginei Elisabeta a II-a.
„Marea Britanie a fost un partener activ în efortul de industrializare şi de modernizare a economiei României, a ajutat la pregătirea unor elite intelectuale şi tehnice. A contribuit la formarea personalului necesar aderării noastre la UE şi la NATO. Marea Britanie este o destinaţie predilectă pentru români, în ciuda ieşirii ţării din UE. Am avut ocazia să o cunosc şi să discut cu Regina, dincolo de constrângerile protocolului. O personalitate puternică, deschisă către problemele care dominau agenda publică, şi cu simţul umorului. Şi care nu a uitat o clipă de interesele ţării al cărui şef de stat era! Păstrez o amintire puternică întâlnirii din 2004, în cadrul vizitei private în Marea Britanie, când Regina a oferit un dejun privat, la care a participat şi marea noastră balerina Alina Cojocaru. Marea Britanie a pierdut, într-un moment delicat pentru Occident, şi pentru democraţie, ca sistem politic, un lider, şi un liant al solidarităţii naţionale, iar România un prieten şi un reper. Transmit condoleanţele mele familiei îndoliate şi întregul meu sprijin în aceste momente dureroase. Dumnezeu s-o odihnească”, încheie Ion Iliescu.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Războiul din Ucraina, ziua 1082. Trump susţine că a vorbit cu Putin despre încetarea războiului din Ucraina / Rusia afirmă că nu vede progrese în discuţiile de dezarmare cu SUA / 14 clădiri au fost avariate în atacul cu drone asupra oraşului rusesc Rostov-pe-Don
-
Mureş: Activitatea localului din Reghin, oprită temporar de inspectorii ANPC
-
Super Bowl 2025: „Imnul naţional al negrilor” va fi cântat de Ledisi
Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii şi Irlandei de Nord a murit, joi, 8 septembrie, la Castelul Balmoral, reşedinţa sa din Scoţia, unde s-a retras în ultima perioadă. Regina avea 96 de ani şi se afla pe tron de 70 de ani, având cea mai îndelungată domnie din istorie.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe