După întâlnirea pe care a avut-o la Ramallah cu românii din Teritoriile Palestiniene, preşedintele a fost întrebat de jurnaliştii români ce spune despre accidentul aviatic din Apuseni.
„Doamnă, dacă eu nu ştiu decât că a fost un accident, ce vreţi să vă spun?”, a replicat Traian Băsescu, fără a face alte declaraţii despre acest subiect.
Pilotul Adrian Iovan şi o studentă şi-au pierdut viaţa după ce un avion de mici dimensiuni de tip BN2 la bordul căruia se afla un echipaj medical a aterizat forţat, luni după-amiază, într-o zonă muntoasă accidentată, la peste 1.400 de metri altitudine, la graniţa judeţelor Cluj şi Alba.
La bord se aflau patru medici – Radu Zamfir de la Spitalul Fundeni, Valentin Calu de la Elias, Cătălin Pivniceru de la Spitalul „Sf. Maria” şi Sorin Ianceu de la Spitalul Municipal din Beiuş, judeţul Bihor -, o studentă şi doi membri ai echipajului de zbor – pilotul Adrian Iovan şi copilotul Răzvan Petrescu.
Citeşte şi: Stroe şi şeful IGSU au venit la Guvern pentru discuţii cu Oprea privind ancheta accidentului aviatic
Echipa medicală din avion mergea la Oradea, unde urma să preleveze ficatul de la un donator de peste 60 de ani care a suferit un accident vascular cerebral, a declarat, pentru MEDIAFAX, dr. Victor Zota, coordonator de transplant.
Epava avionului şi victimele au fost găsite de un pădurar, după o căutare de aproximativ cinci ore, la care au participat pompieri salvatori, jandarmi montani, poliţişti, salvamontişti, angajaţi ai Parcului Naţional Munţi Apuseni şi localnici. În zona unde a aterizat forţat avionul a fost trimis şi un elicopter de la SMURD Mureş, însă acesta a fost nevoit să se retragă, din cauza ceţii.
Pilotul Adrian Iovan a fost găsit încarcerat, iar studenta era în stop cardio-respirator, cu hipotermie severă, nemaiputând fi salvată.
Toate cele cinci persoane rănite în accidentul aviatic, care au suferit multiple fracturi şi traumatisme, au fost internate la secţia de terapie intensivă a Spitalului Judeţean de Urgenţă, ultimii doi răniţi fiind aduşi la UPU Cluj marţi dimineaţă, în jurul orei 4.30.
Citeşte şi: ACCIDENTUL AVIATIC din Munţii Apuseni: Totul despre AVIONUL care a aterizat forţat. Datele şi istoria modelului Britten-Norman Islander BN 2A-27
Medicul Radu Zamfir, care a ajuns în Bucureşti, marţi după-amiază, a fost externat pe propria răspundere de la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) din Cluj.
Citeşte şi: Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă prezintă ministrului Stroe un raport cu privire la intervenţia după accidentul aviatic