- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Healthcare Trends
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Cetăţean iordanian arestat în cazul "Malware"
Procurorii Tribunalului Vâlcea au emis, luni seară, un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile pe numele unui cetăţean iordanian rezident în Bucureşti, reţinut în cazul "Malware" privind fraude informatice, potrivit unor surse judiciare.

Cetăţean iordanian arestat în cazul "Malware"
Bărbatul, care era dat în consemn la frontieră, a fost reţinut, în noaptea de duminică spre luni, de lucrătorii Poliţiei de Frontieră Otopeni în momentul în care încerca să plece din ţară cu avionul de pe Aeroportul Otopeni, afirmă sursele citate.
Cetăţeanul iordanian Yahaia Fawzi Abdul Hamed a fost preluat de către poliţiştii pentru combaterea crimei organizate şi de procurorii vâlceni şi condus la sediul DIICOT Vâlcea, unde pe numele său a fost emisă o ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Europa speriată de virusul mutant. Premierul Israelului: „Nicio națiune nu a făcut ceea ce urmează noi să facem. Sigilăm ermetic țara!”
-
Avertismentul Apple pentru toţi posesorii de iPhone
-
Recuperarea economiei mondiale depinde de vaccinarea rapidă şi de cheltuieli publice masive - ANALIZĂ
-
Şeful ONU solicită o alianţă globală pentru a combate creşterea neo-nazismului: "În mod tragic, după decenii în umbră, neo-naziştii şi ideile lor câştigă acum teren”
Ulterior, acesta a fost prezentat magistraţilor Tribunalului Vâlcea, care au emis pe numele său un mandat de arestare pentru 29 de zile.
În prezent, cetăţeanul iordanian se află, alături de alte 20 de persoane arestate în acest caz, în arestul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Vâlcea.
Tribunalul Vâlcea a emis, miercurea trecută, 21 de mandate de arestare preventivă pe numele celor implicaţi în afacerea "Malware", care le-a produs un beneficiu de peste 400.000 de euro. Miercuri, au fost prezentaţi instanţei 18 adulţi şi un tânăr de 17 ani, ei fiind audiaţi, iar în final Tribunalul Vâlcea a emis mandate de arestare preventivă. Pentru cei 18 adulţi instanţa a decis arestarea pentru 29 de zile, iar pentru minor pentru 19 zile. Totodată, instanţa a emis două mandate în lipsă, pe numele unor persoane aflate în Canada şi Statele Unite.


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.





