În încheierea penală a Judecătoriei Cluj-Napoca, prin care s-a dispus arestarea Margaretei Jula, sub acuzaţia de distrugere, după ce a deşurubat un racord de gaz din apartamentul său din Floreşti, provocând o deflagraţie în bloc, se arată că procurorii au motivat că aceasta reprezintă un pericol social şi pentru că „a comis un omor”.
Citeşte şi: Explozia blocului din Floreşti: Femeia reţinută după ce ar fi provocat explozia, arestată
„Reprezentantul Parchetului susţine propunerea privind luarea măsurii arestării preventive faţă de inculpată pe o perioada de 29 zile. Inculpata a săvârşit infracţiunea pentru care legea prevede pedeapsa închisorii mai mare de patru ani, iar lăsarea ei în libertate prezintă un pericol concret pentru ordinea publică. .(…) Un asemenea pericol s-a dedus în speţă din gravitatea faptei, din modul concret în care aceasta a fost săvârşită, din conduita inculpatei în societate (a comis un omor), precum şi din atitudinea pe care acesta a avut-o după comiterea faptei (atitudinea în timpul urmăririi penale de emitere de declaraţii contradictorii fără explicaţii plauzibile)”, se menţionează în încheierea penală.
Conform unor surse judiciare, în anii ’80 Margareta Jula a făcut închisoare pentru ucidere din culpă, fiind acuzată că şi-a omorât copilul nou-născut.
În noaptea de luni spre marţi, a avut loc o explozie într-un bloc de pe strada Gheorghe Doja din localitatea clujeană Floreşti, într-un apartament situat la parter.