Reprezentanţii Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR) au precizat că, drept urmare a mediatizării cazului de ameninţare de la staţia de metrou Unirii 2, alte trei persoane au transmis sesizări.
Din audieri şi investigaţii, poliţiştii au conturat ipoteza că, şi în aceste cazuri, persoana care ar fi avut un limbaj ameninţător este aceeaşi cu cea identificată vineri şi care, în prezent, se află în investigaţii la o unitate spitalicească.
Sesizările formulate, ulterior mediatizării cazului, au fost depuse de către două femei şi un tânăr, care au interacţionat cu persoana în cauză.
„În fiecare caz a fost vorba strict de cuvinte ameninţătoare, nefiind înregistrat vreun contact fizic între persoanele care au formulat sesizările şi femeia în cauză”, arată IGPR.
Una din sesizari a fost transmisă on-line, o persoană a contactat secţia de poliţie pe raza căreia domiciliază, iar cea de-a treia s-a adresat Poliţiei Metrou.
Femeia acuzată că ar fi ameninţat, vineri dimineaţă, o persoană, la metrou, a spus la ieşirea de la audierile de la Poliţia Metrou că ea nu a avut nicio intenţie să facă nimănui rău şi că nu are probleme psihice.
„Am rugat-o frumos, că vomitam. Nu ştiu de ce a făcut plângere. Am un copil bolnav în spital. O rugam să se dea din faţa mea, că voiam să vomit. Nu am avut niciodată probleme psihice. Am terminat liceul real. Nu i-am zis nimic. Să vină înaintea mea să spună ce i-am zis”, a spus femeia, la ieşirea din unitatea Poliţia Metrou.
Vineri, două femei au anunţat autorităţile că au fost ameninţate la metrou de o persoană necunoscută. Prima sesizare a fost făcută la ora 10.00, o femeie reclamând că a fost ameninţată la staţia de metrou Unirii 2.
Citeşte şi: Criminalist: Pot apărea exagerări în privinţa incidentelor de la metrou/ Poliţia Capitalei: Suntem preocupaţi, mereu cu telefonul în mână
Citeşte şi: Noi măsuri anunţate la Metrou, în urma incidentului de astăzi: Poliţişti în civil, iar mecanicii, reinstruiţi pentru acordarea de atenţie sporită la intrarea la peroane
Citeşte şi: Magdalena Şerban, femeia suspectată că a comis crima de la staţia de metrou Dristor 1, dusă la penitenciar pentru expertiză psihiatrică. Parchetul verifică şi alte apeluri la 112
Citeşte şi: Două noi incidente la METROU. O femeie a reclamat că a fost ameninţată în staţia de metrou Unirii 2, iar o alta la Pipera/ O suspectă a fost reţinută. Ce a declarat aceasta la ieşirea de la audieri
Citeşte şi: LEGILE JUSTIŢIEI | Procurori şi judecători, explicaţii pe Facebook privind consecinţele modificării codurilor penale
Citeşte şi: Principesa Margareta şi Principele Duda au venit la Palatul Regal. Cei doi au discutat cu oamenii de la coadă
Citeşte şi: Procurorii CSM reacţionează faţă de amendamentele la codurile penale: Vor paraliza capacitatea de activitate a Ministerului Public
Citeşte şi: CFR suplimentează TRENURILE pentru cei care călătoresc la Argeş, la înmormântarea Regelui Mihai