Rețea de agenții de pariuri in vizorul DIICOT. Clanul Sportivilor în atenția procurorilor

Publicat: 24 06. 2025, 10:05
Un tanar este adus la audieri la sediul DIICOT Timisoara, luni, 20 ianuarie 2014. Politisti si procurori DIICOT Timisoara desfasoara, luni, opt perchezitii la Timisoara si alte opt la Craiova, la persoane suspectate de trafic de canabis si etnobotanice. ADRIAN PICLISAN / MEDIAFAX FOTO

UPDATE

Surse judiciare declară pentru MEDIAFAX că indivizii cu reputație violentă fac parte din Clanul Sportivilor, una dintre cele mai cunoscute grupări interlope din România, activă în special în București.

STIREA INIȚIALĂ:

Acțiunea vizează destructurarea unui grup infracțional organizat, acuzat de șantaj, amenințare, loviri sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice. Gruparea, formată din 18 membri, ar fi acționat din anul 2017 până în noiembrie 2022, având ca scop obținerea de profituri prin mijloace ilegale pentru o rețea de agenții de pariuri controlate de liderul grupului.

Potrivit anchetatorilor, liderul grupării ar fi organizat recrutarea sistematică a unor indivizi cu reputație violentă, pe care i-a angrenat în acțiuni de constrângere fizică și morală împotriva clienților și a concurenței. Membrii grupului erau remunerați pentru acțiunile lor ilegale și beneficiau de resurse logistice puse la dispoziție de conducătorul organizației, inclusiv autoturisme pentru deplasări urgente.

Totodată, pentru a-și menține controlul asupra grupului, liderul ar fi instituit un sistem de raportare zilnică privind activitatea membrilor și ar fi încercat să mascheze faptele infracționale prin angajarea acestora în societățile comerciale care administrau brandul agențiilor de pariuri.

Anchetatorii susțin că persoanele aflate pe palierul de execuție erau instigate să intimideze sau să agreseze clienți care provocau prejudicii caselor de pariuri, să împiedice plata unor câștiguri sau să constrângă concurența să își închidă punctele de lucru din proximitatea celor deținute de grupare.

În urma perchezițiilor de astăzi, persoanele vizate urmează să fie conduse la sediul DIICOT – Structura Centrală pentru audieri. În funcție de probatoriul administrat, procurorii vor dispune măsurile legale care se impun.

Cercetările continuă sub coordonarea DIICOT, în colaborare cu Poliția Capitalei, pentru infracțiuni de constituire a unui grup infracțional organizat, șantaj, amenințare, loviri sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.