- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (01.09.2018, 10:43)
- Nicolae Oprea
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Toamna debutează cu temperaturi caniculare. 36 de grade în Sud
Toamna a venit doar din punct de vedere calendaristic. În realitate, temperaturile vor indica zilele acestea o vară veritabilă, chiar caniculară în sudul României, unde se vor înregistra, sâmbătă şi duminică, 35 – 36 de grade Celsius.
553 afișări

Toamna debutează cu temperaturi caniculare. 36 de grade în Sud
„Toamna începe cu o vreme deosebit de caldă, chiar caniculară în partea de sud a ţării, unde sâmbătă şi duminică aşteptăm 35 – 36 de grade Celsius. De luni, însă, aşteptăm ca temperaturile să scadă uşor, în primă fază în partea de vest a ţării, unde instabilitatea atmosferică va fi mai accentuată şi se aşteaptă intensificări ale vântului, descărcări electrice şi averse”, a precizat, pentru MEDIAFAX, Mihai Huştiu, meteorolog de serviciu în cadrul Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM).
ULTIMELE ȘTIRI
-
Cum să devii miliardar. „Calea visatorului”, cea mai ușoară modalitate de a te îmbogăți, dar și cea mai grea
-
Criza politică din Marea Britanie, ziua 3. Procurorul general îi cere lui Johnson să demisioneze şi vrea să devină următorul premier
-
Ucraina investighează peste 21.000 de crime de război comise de soldaţii ruşi
-
HOROSCOP Joi, 7 iulie – Trei zodii se întâlnesc cu o şansă unică. Pot face progrese nemaiîntâlnite
Potrivit reprezentantului ANM, temperaturile se vor încadra de miercuri în limitele normale pentru această perioadă.
„De marţi şi miercuri, scăderea temperaturilor va fi resimţită şi în partea de sud, sud-est, spre 29 – 30 de grade Celsius. Practic, de miercuri se revine la temperaturi normale pentru această perioadă”, mai spune Mihai Huştiu.
Potrivit acestuia, în ultimii ani, lunile septembrie sunt mai mult luni de vară decât de toamnă.
„În ceea ce priveşte zilele acestea, cu temperaturi caniculare, vreau să precizez că nu este o situaţie specială. În ultimii ani, septembrie păstrează caracterisitici de vară, cel puţin în primele două decade, iar anul acesta nu face excepţie”, a conchis specialistul ANM.




Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.


GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe