Alberto Contador a câştigat Turul Franţei

Ciclistul spaniol al echipei Astana, Alberto Contador, a câştigat, duminică, pentru a treia oară în carieră Turul Franţei, reuşind în ultima etapă să-şi păstreze avansul de 39 de secunde în faţa luxemburghezului Andy Schleck.

57 afișări
Imaginea articolului Alberto Contador a câştigat Turul Franţei

Alberto Contador a câştigat Turul Franţei (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Ultima etapă din acest an, disputată pe distanţa a 102,5 kilometri, între Longjumeau şi Paris Champs-Elysees, a fost câştigată la sprint de britanicul Mark Cavendish, dar acest nu a putut să-l depăşească în clasamentul pe puncte pe Alessandro Petacchi, italianul cucerind tricoul verde.

Podiumul final din acest an a fost completat de Andy Schleck (Saxo Bank), care a câştigat tricoul alb al celui mai bun tânăr, şi de rusul Denis Menchov (Rabobank), care a avut o întârziere de două minute şi o secundă.

Americanul Lance Armstrong, în vârstă de 38 de ani, de şapte ori câştigător al Marii Bucle, a terminat ultimul său Tur al Franţei pe locul 23, la 39 de minute şi 20 de secunde în urma lui Contador.

Tricoul alb cu buline roşii al celui mai bun căţărător i-a revenit francezului Anthony Charteau (Bouygues Telecom), iar Radioshack a câştigat pe echipe.

Primele zece locuri din clasamentul general au fost ocupate de următorii ciclişti:

1. Alberto Contador (Spania/Astana) 91h58:48

2. Andy Schleck (Luxemburg/Saxo Bank) la 0:39

3. Denis Menchov (Rusia/Rabobank) la 2:01

4. Samuel Sanchez (Spania/Euskaltel) la 3:40

5. Jurgen van den Broeck (Belgia/Lotto) la 6:54

6. Robert Gesink (Olanda/Rabobank) la 9:31

7. Ryder Hesjedal (Canada/Garmin) la 10:15.

8. Joaquin Rodriguez (Spania/Katuşa) la 11:37

9. Roman Kreuziger (Cehia/Liquigas) la 11:54

10. Chris Horner (SUA/Radioshack) la 12:02.

Diferenţa de 39 de secunde dintre Contador şi Schleck este a cincea cea mai mică din istoria Turului Franţei:

8 secunde: între Greg LeMond (SUA) şi Laurent Fignon (Franţa) în 1989

23 secunde: între Alberto Contador (Spania) şi Cadel Evans (Australia) în 2007

32 secunde: între Oscar Pereiro (Spania) şi Andreas Kloden (Germania) în 2006

38 secunde: între Jan Janssen (Olanda) şi Herman van Springel (Belgia) în 1968.