Echipa spaniolă Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 după lovituri de departajare, formaţia germană Bayer Leverkusen, în optimile competiţiei.

168 afișări
Imaginea articolului Atletico a învins Leverkusen, scor 4-2 după lovituri de departajare, şi s-a calificat în sferturi

Atletico a învins Leverkusen, scor 4-2 după lovituri de departajare, şi s-a calificat în sferturi (Imagine: AP/Mediafax Foto)

La finalul celor 120 de minute de joc, Atletico a condus cu scorul de 1-0, prin golul marcat de M. Suarez, în minutul 27.

În tur, Bayer Leverkusen s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

La loviturile de departajare, pentru Atletico Madrid au marcat Griezmann, M. Suarez şi Torres, în timp ce Raul Garcia şi Koke au ratat. Pentru Bayer Leverkusen au marcat Rolfes şi Castro, iar Calhanoglu, Omer Toprak şi Kiessling au ratat.

Atletico Madrid: Moya (Oblak '23) - Juanfran, Miranda, Gimenez, Gamez - Cani (Raul Garcia '46), Koke, M. Suarez, Arda Turan - Mandzukici (Torres '83), Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.

Bayer Leverkusen: Leno - Hilbert, Omer Toprak, Spahici, Wendell - Castro, L. Bender (Papadopoulos '104) - Bellarabi, Calhanoglu, Heung-Min Son (Rolfes '77) - Drmici (Kiessling '69). Antrenor: Roger Schmidt.

Cartonaşe galbene: Gimenez '30, Gamez '72, M. Suarez '75, Torres '110 / Spahici '26, Omer Toprak '65, Calhanoglu '77, Wendell '89. KIessling '102, Papadopoulos '113.

Arbitri: Nicola Rizzoli (central) - Mauro Tonolini, Lorenzo Manganelli (asistenţi) - Luca Banti, Antonio Damato (asistenţi suplimentari) - Alessandro Costanzo (rezervă) - toţi Italia.