• După două reprize aproape echilibrate, Atletico învinge Valladolid în minutul 81'
  • Echipa din Madrid a avut numeroase ocazii de a marca
  • Vitolo a marcat cu capul din cornerul executat de Diego Costa
266 afișări
Imaginea articolului Atletico Madrid învinge Valladolid pe final de meci. Vitolo marchează „cu cap” golul victoriei

Sursa foto: profimedia

Atletico Madrid a primit vizita lui Valladolid pe Wanda Metropolitano în etapa 30 a campionatului spaniol de fotbal. După o primă repriză în care au irosit multe ocazii de gol şi cu o posesie net superioară oaspeţilor, ambele echipe s-au retras la cabine cu scor egal.

Valladolid nu a avut nici un şut pe poartă în repriza a doua. În minutul 64' Diego Costa l-a înlocuit pe Morata. Vitolo a intrat şi el în locul lui Llorente în minutul 73'. Ambele echipe au epuizat toate schimbările până la finalul meciului.

După un corner executat de Diego Costa, Vitolo marchează cu capul golul decisiv în minutul 81' al meciului. Partida s-a încheiat cu victoria 1-0 a lui Atletico Madrid, după 6 minute suplimentare de joc. Atletico rămâne pe 3 în Spania la egalitate de puncte cu Sevilla, dar cu un golaveraj mai bun.

Echipele de start

Atletico Madrid: 2 Gimenez J., 22 Hermoso M., 16 Herrera H. (Carrasco Y.), 7 Joao Felix (Correa A.), 11 Lemar T.(Koke), 14 Llorente M.(Vitolo), 9 Morata A.(Costa D.), 13 Oblak J. (P) (C), 35 Sanchez M., 5 Thomas, 23 Trippier K. / Antrenor: Diego Simeone

Valladolid: 18 Antonito, 13 Churripi (P), 16 Fede(Alcaraz R.), 8 Fernandes M.(Kike), 6 Garcia R., 7 Guardiola S.(de la Fuente M.), 11 Hervias P., 4 Kiko, 21 Michel (C), 23 Rubio W.(Plano O.), 5 Sanchez J.(Unal E.) / Antrenor: Sergio