Aur şi bronz la bârnă, la CE de gimnastică - Mediafax

Aur şi bronz la bârnă, la CE de gimnastică

Sportiva Amelia Racea a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de bârnă, din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Birmingham, în timp ce Raluca Haidu a obţinut medalia de bronz la aceeaşi probă.

155 afişări

Imaginea articolului Aur şi bronz la bârnă, la CE de gimnastică

Amelia Racea evoluează la bârnă (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Amelia Racea, care a înlocuit-o pe Ana Porgras, accidentată, aintrat prima în finala de la bârnă, fiind notată cu 14.400, notăcare i-a adus gimnastei antrenate de Nicolae Forminte auruleuropean.

Raluca Haidu a concurat penultima, primind nota 13.950, cu carea obţinut bronzul. Medalia de argint a fost câştigată de AliyaMustafina (Rusia, 14.325).

Raluca Haidu evoluează la bârnă

În prima finală a zilei, la sărituri, gimnastele Diana Chelaruşi Amelia Racea s-au clasat pe locurile patru (14.062), respectivşapte (13.662).

Finala de la paralele a fost câştigată de Elizabeth Tweddle(Marea Britanie, 15.875). Ana Porgras a fost nevoită să renunţe şila finala de la paralele şi la cea de la bârnă, din cauzaproblemelor de sănătate.

În ultima finală de duminică, România va mai fireprezentată de Amelia Racea şi Diana Chelaru la sol.

La actuala ediţie a Campionatului European, senioarele au reuşitsă urce pe treapta a treia a podiumului în concursul pe echipe,după ce în 2008 România cucerea medalia de aur pe echipe, aur laindividual-compus (Steliana Nistor), aur la sol şi argint la bârnă(Sandra Izbaşa), argint la paralele (Steliana Nistor) şi bronz lasol (Adriana Tămîrjan).

Tot duminică, la junioare, Larisa Iordache a câştigat auruleuropean la sol şi argintul la bârnă, în timp ce Diana Bulimar acâştigat medalia de bronz la paralele. Delegaţia echipei dejunioare a României a mai cucerit o medalie de bronz, laindividual-compus, prin Larisa Iordache (55.675), dar şi pe cea deargint în concursul pe echipe.