FC Barcelona a câştigat, marţi seară, meciul de pe teren propriu cu Atletico Madrid, scor 2-1, în meciul tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

481 afișări
Imaginea articolului Barcelona învinge cu 2-1 Atletico în meciul tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Au marcat: Suarez 63', Suarez 74' / F. Torres 25'. Fernando Torres a fost eliminat în minutul 35, după ce a primit două cartonaşe galbene.

0-1: Koke i-a pasat vertical lui Fernando Torres, acesta pătrunde şi de la 15 metri şutează printre picioarele lui Ter Stegen.

1-1: Luis Suarez a egalat pe fondul unei dominaţii totale a Barcelonei, după un şut ratat al lui Jordi Alba, mingea lovindu-l pe atacantul uruguayan, la 7 metri, în faţa porţii goale.

2-1: Combinaţie din prima Messi - Luis Suarez - Dani Alves, ultimul centrează din voleu şi Luis Suarez trimite cu capul, din alergare, de la 11 metri, în plasă.

Barcelona a avut 69% din posesia mingii. Catalanii au dominat categoric şi în privinţa ocaziilor de gol (19-7) şi al şuturilor pe poartă (5-2).

Barcelona: Ter Stegen - Alves, Pique, Mascherano, Alba - Rakitic (Rafinha 64'), Busquets (S. Roberto 80'), Iniesta (A. Turan 83') - Messi, Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Atletico: Oblak - Juanfran, Lucas Hernandez, Godin, Filipe Luis - Koke, Gabi, Saul (A. Correa 90'), Carrasco (A. Fernandez 53'), - Griezmann (T. Partey 76'), Torres. Antrenor: Diego Simeone.

Cartonaşe galbene: Busquets 48', Suarez 70', Mascheranon 82' / F. Torres 29', Koke 33', F. Torres 35', Filipe Luis 61', Griezmann 73', Lucas Hernandez 78', Oblak 79', A. Fernandez 86'.

Cartonaşe roşii: - / F. Torres 35'.

Arbitri: Felix Brych (Germania), Mark Borsch (Germania), Stefan Lupp (Germania); rezervă: Marco Achmüller (Germania); adiţionali: Bastian Dankert (Germania), Marco Fritz (Germania).

Stadion: "Camp Nou", Barcelona.

Returul va avea loc pe 13 aprilie, pe arena "Vicente Calderon" din Madrid.