BARCELONA - REAL MADRID 0-0, în primul El Clasico al sezonului

BARCELONA - REAL MADRID 0-0. Primul "El Clasico" al sezonului s-a încheiat 0-0. Barcelona şi Real Madrid s-au întâlnit miercuri seară, 18 decembrie, pe Camp Nou, în al 243-lea derby din istoria cluburilor.

314 afișări
Imaginea articolului BARCELONA - REAL MADRID 0-0, în primul El Clasico al sezonului

BARCELONA - REAL MADRID 0-0, în primul El Clasico al sezonului. Sursă foto: Profimedia

Prima ocazie a partidei a venit în minutul 10, atunci când Isco i-a trimis o pasă cu călcâiul francezului Benzema, al cărui şut s-a oprit însă în braţele lui Ter Stegen. Barcelona a replicat în minutul 30, atunci când Sergio Ramos a respins din faţa porţii şutul lui Messi.

În minutul 41, acelaşi Messi i-a şutat lui Jordi Alba, însă fundaşul spaniol a trimis pe lângă poartă.

În repriza a doua, în minutul 72, Bale a marcat, dar golul galezului a fost anulat pe motiv de offside.

S-a încheiat 0-0, iar Barcelona şi Real Madrid rămân la egalitate de puncte, 36, pe primele locuri în clasamentul din La Liga.

Echipele de start, Barcelona - Real Madrid, 0-0

FC Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Sergi Roberto, De Jong, Rakitic - Messi, Suarez, Griezmann
Rezerve: Neto, Busquets, Alena, Vidal, Umtiti, Carles Perez, Ansu Fati

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Ramos, Mendy - Kroos, Casemiro, Valverde - Bale, Benzema, Isco
Rezerve: Areola, Eder Militao, Modric, Jovic, Nacho, Rodrygo, Vinicius