Bottas a câştigat ultima cursa a sezonului de Formula 1

S-a tras cortina peste Formula 1 după Marele Premiu al Emiratelor Arabe Unite. Finlandezul Valtteri Bottas a câştigat cursa de la Abu Dhabi, campionul mondial Lewis Hamilton a încheiat pe poziţia secundă, iar podiumul a fost completat de Sebastian Vettel.

573 afișări
Imaginea articolului Bottas a câştigat ultima cursa a sezonului de Formula 1

Câştigătorul Bottas a plecat din pole-position, pentru al doilea an la rând. În urma cursei din Emirate, Felipe Massa a fost detronat de pe poziţia cu numărul zece, în clasamentul general, de pilotul Renalult Niko Hulkenberg. Carlos Sainz Jr. şi Daniel Ricciardo au abandonat pe parcurs. Ricciardo a plecat din a doua linie a grilei de start, dar a fost nevoit să iasă din decor după ce a reclamat o problemă la motor.