Canotoarea Mădălina Bereş, desemnată sportivul anului de Clubul Sportiv Dinamo

Canotoarea Mădălina Bereş, medaliată cu aur la Campionatele Europene, la dublu rame categorie uşoară şi 8+1, şi câştigătoare a titlului mondial la 8+1, a fost declarată, marţi, sportivul anului 2017 de Clubul Sportiv Dinamo, se arată într-un comunicat remis agenţiei MEDIAFAX.

117 afişări
Imaginea articolului Canotoarea Mădălina Bereş, desemnată sportivul anului de Clubul Sportiv Dinamo

Canotoarea Mădălina Bereş, desemnată sportivul anului de Clubul Sportiv Dinamo

Premiile acordate la "Gala sportului dinamovist 2017":

1.Mădălina Bereş (canotaj) – dublă campioană europeană şi campioană mondială
2. Mihaela Petrila, Adelina Boguş, Viviana Bejinariu, Denisa Tîlvescu (canotaj) – campioane europene şi mondiale
3. Ionela Livia Lehaci (canotaj) – campioană mondială de senioare şi de tineret, campioană europeană de tineret
4. Horia Tecău (tenis) – campion la US Open în proba de dublu
5. Cristina Popescu, Alina Pop, Beatrice Parfenie, Roxana Paraşcanu (canotaj) – medalie de aur la CE seniori, aur la CE de tineret U23, argint la CM de tineret
6. Andrei Arădoaie (box) – campion european U22 (seniori) la categoria 81 kg
7. Marius Cozmiuc, Cristian Ivaşcu, Vlad Dragoş Aicoboae (canotaj) – argint la CE, locul 5 la CM
8. Larisa Iordache (gimnastică), Amalia Tătăran (scrimă), Bianca Pascu (scrimă), Monica Ungureanu (judo) – medalie de bronz la Campionatele Europene senioare
9. Laura Coman (tir) – locul 2 mondial în ierarhia anului, locul 1 european, record european omologat, argint la finala Cupei Mondiale de la New Delhi, câştigătoare a etapei de Cupă Mondială de la Munchen,
10. Victor Mihalachi (canoe) – medalie de argint la CM şi la CE în proba de canoe dublu 500 metri si Robert Glinţă (înot) – medalie de bronz la CE în bazin scurt

Categoria de vârstă tineret

Sergiu Bejan (canotaj) – aur la CE tineret, argint la CM tineret, 5 la CM seniori
Mihăiţă Ţigănescu (canotaj) – aur la CM şi CE de tineret, loc 6 la CE seniori
Constantin Dîba (canoe) – aur şi bronz la CE şi argint la CM – ambele tineret

Categoria juniori

Maria Tivodariu (canotaj) – aur la CM şi CE de junioare
Samuel Bucşă (atletism) – bronz la Campionatele Mondiale juniori
David Nicholas Ionel (tenis) – argint la FOTE şi câştigător Orange Bowl la Under 16
Cristian Luca (haltere) – locul 4 la Europene şi 10 la Mondiale

Antrenorul anului Mircea Roman – canotaj
Echipa anului – echipa masculină de handbal – campioană naţională şi câştigătoare a Cupei României
Cea mai bună secţie neolimpic – arte marţiale (46 de medalii obţinute la CM şi CE)

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici