• Academica Clinceni – CFR Cluj s-a încheiat cu victoria ardelenilor, scor 1-2, sâmbătă, în etapa a 2-a a Ligii 1.
  • Petrila a deschis scorul pentru clujeni.
  • Academica a egalat din penalty.
  • Latovlevici a adus victoria elevilor lui Marius Şumudică.
  • În ciuda succesului clujenilor, Rapid rămâne lider.
446 afișări
Imaginea articolului CFR Cluj ia toate punctele din deplasarea la Academica Clinceni. Rapid Bucureşti rămâne lider

Sursa foto: Mediafaxfoto

Clujenii au jucat ofensiv din primele minute, Manea şi Petrila având şansa să deschidă devreme scorul. Debeljuh s-a înscris şi el pe lista ratărilor, cu o lovitură de cap, în minutul 19. L-a imitat Păun, dar cu un şut puţin pe lângă poartă.

Academica a avut prima fază importantă de poartă pe finalul reprizei, Patriche trimiţând şi el cu capul peste poartă.

La un sfert de oră după reluare, CFR a deschis scorul prin tânărul Claudiu Petrila, care a şutat din 6-7 metri, ajungând oportun la o pasă venită din flancul drept, de la Păun.

În minutul 68, Deac îl faultează pe Patriche în careu, Academica primeşte penalty, pe care îl transformă fără emoţii Cascini.

În minutul 70 a debutat la CFR Cluj noua achiziţie, Denis Alibec, care a intrat în locul lui Debeljuh.

CFR insistă în ofensivă şi Rodriguez nimereşte bara, cu un şut de la 20-22 de metri.

Golul victoriei a fost marcat în minutul 87 de Latovlevic, care a rămas nemarcat în careu, lovind decisiv din faţa porţii mingea pasată de Deac.

CFR Cluj obţine toate cele 3 puncte şi cu 6 puncte în două etape urcă pe locul doi în clasament, fiind devansată de Rapid, care are un golaveraj mai bun.

Academica e la a doua înfrângere consecutivă şi va căuta să obţină etapa viitoare primele puncte în „Ştefan Cel Mare”.