CFR Cluj s-a calificat în finala Cupei României, eliminând formaţia Dinamo

CFR Cluj s-a calificat în finala Cupei României, eliminând formaţia Dinamo Bucureşti, cu scorul general de 3-2, după victoria obţinută, miercuri, pe teren propriu, scor 2-1 (0-0), în manşa retur a semifinalelor competiţiei.

25 afișări
Imaginea articolului CFR Cluj s-a calificat în finala Cupei României, eliminând formaţia Dinamo

CFR Cluj s-a calificat în finala Cupei României, eliminând formaţia Dinamo (Imagine: Mircea Rosca/Mediafax Foto)

În tur, scorul a fost egal, 1-1.

În meciul de miercuri, gazdele au marcat prin Nicolae Dică '51 şi Traore '78, iar oaspeţii au punctat prin Andrei Cristea '74.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 51, când Nicolae Dică a primit o pasă pe culoar de la Traore, a scăpat perpendicular pe poarta oaspeţilor şi l-a învins pe Munteanu de la 15 metri.

Oaspeţii au egalat în minutul 74: Adrian Cristea a şutat în bară, mingea a ajuns la Andrei Cristea, iar acesta a marcat din mijlocul careului mare, pe sub portarul Nuno Claro.

Traore a readus gazdele în avantaj pe tabela de marcaj, scor 2-1, în minutul 78, învingându-l pe Munteanu cu un şut de la şapte metri, după o lovitură liberă de pe partea stângă.

Gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 46, după eliminarea lui Edimar.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 4. Panin, 13. Piccolo, 15. Alcantara, 66. Edimar - 7. E. Dică, 6. Mureşan, 10. N. Dică (31. Dani '69), 19. Culio - 77. Deac (23. Veloso '53), 9. Traore (85. Bud '80). Antrenor: Andrea Mandorlini.

Dinamo Bucureşti: 1. Munteanu - 14. Molinero (20. Ad. Cristea '70), 25. Scarlatache, 4. Moţi, 3. Pulhac - 22. Torje, 29. N'Doye, 8. Boştină (5. D. Kone '46), 10. Alexe - 17. An. Cristea, 9. Niculae (99. Niculescu '77). Antrenor: Cornel Ţălnar.

Cartonaşe galbene: Culio '90+3 / An. Cristea '60, Niculescu '86.

Cartonaş roşu: Edimar '46.

Arbitri: Alexandru Tudor (centru) - Cristian Nica, Aurel Oniţă (asistenţi) - Augustus Constantin (rezervă).

Observatori: Nicolae Grigorescu, Octavian Goga.

La meci au asistat circa 12.800 de spectatori, printre care aproximativ 600 de suporteri ai formaţiei oaspete.

CFR Cluj va juca în ultimul act al competiţiei (Iaşi, 26 mai) împotriva câştigătoarei din cealaltă semifinală, FC Vaslui - FC Braşov, care se va disputa miercuri, de la ora 20.15, şi va fi transmisă în direct de Pro TV. În tur, braşovenii au câştigat, scor 1-0.