Echipa engleză Chelsea Londra s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formaţia turcă Galatasaray Istanbul, în manşa secundă a optimilor competiţiei.

128 afișări
Imaginea articolului Chelsea Londra a învins Galatasaray, scor 2-0, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Chelsea Londra a învins Galatasaray, scor 2-0, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

În tur, la Istanbul, scorul a fost egal, 1-1.

În partida retur, golurile englezilor au fost marcate de Eto'o '4 şi Cahill '42.

Chelsea Londra: Cech - Ivanovici, Cahill, Terry, Azpilicueta - Ramires, Lampard - Willian (Kalas '90+3), Hazard, Oscar (Schurrle '82) - Eto'o (Fernando Torres '86). Antrenor: Jose Mourinho.

Galatasaray Istanbul: Muslera - Eboue (Hajrovici '77), Chedjou, Semih Kaya, Alex Telles - Yekta Kurtuluş (Hakan Balta '67), Felipe Melo - Burak Yilmaz (Umut Bulut '54), Selcuk Inan, Sneijder - Drogba. Antrenor: Roberto Mancini.

Cartonaşe galbene: Oscar '40, Ivanovici '58 / Felipe Melo '19, Drogba '67, Selcuk Inan '90+1.

Arbitri: Felix Brych (central) - Mark Borsch, Stefan Lupp (asistenţi) - Tobias Welz, Bastian Dankert (asistenţi suplimentari) - Christoph Bornhorst (rezervă) - toţi Germania.