Campioana României, Steaua Bucureşti, a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), de echipa engleză Chelsea Londra, într-un meci contând pentru ultima etapă a grupei E a Ligii Campionilor.

1453 afișări
Imaginea articolului CHELSEA - STEAUA BUCUREŞTI, scor 1-0, în ultima etapă a grupei E a Ligii Campionilor

CHELSEA - STEAUA BUCUREŞTI, scor 1-0, în ultima etapă a grupei E a Ligii Campionilor - LIVE TEXT

Unicul gol al meciului a fost marcat de Demba Ba în minutul 10.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii (Tatu '64) - Chipciu, Iancu, Stanciu (Prepeliţă '60), Pîrvulescu - Kapetanos (Piovaccari '71). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Chelsea Londra: Schwarzer - Ivanovici, David Luiz, Terry, A. Cole - Obi Mikel (Ramires '74), Lampard - Hazard, Oscar (Schurrle '67), Willian (De Bruyne '80) - Demba Ba. Antrenor: Jose Mourinho.

Cartonaşe galbene: Obi Mikel '20, Ivanovici '48 / Georgievksi '51, Latovlevici '78

La pauza meciului, fostul jucător al echipei Chelsea, Dan Petrescu, a făcut un tur de onoare, fiind aplaudat de spectatorii prezenţi.

Steaua a încheiat pe ultimul loc în grupa E, cu trei puncte.

LIVE TEXT

Minutul 87: Demba Ba înscrie, dar jucătorul echipei Chelsea se afla în poziţie de ofsaid.

Minutul 81: Acţiune a Stelei. Piovaccari preia prea lung la şase metri de poartă.

Minutul 72: Primul şut al Stelei pe poartă din repriza secundă. Autor: nou intratul Piovaccari.

Minutul 70: Jucătorii echipei Chelsea se întrec în ratări la poarta Stelei. Schurrle face ce vrea cu Georgievski şi centrează pentru Hazard, care trimite peste poartă din câţiva metri.

Minutul 65: Georgievski respinge excelent din fata lui Hazard, scăpat singur spre poartă.

Minutul 53: Ratare Chelsea: Demba Ba trimite peste poarta din cinci metri. Pasa lui Willian i-a lasat fara replica pe Gardoş şi Szukala.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 44: O nouă ocazie pentru Chelsea: Lampard şutează pe langă poartă.

Minutul 40: UEFA a revenit asupra autorului golului echipei Chelsea, creditându-l pe Demba Ba.

Minutul 38: Ocazie pentru Chelsea. Tătăruşanu intervine excelent în faţa lui Demba Ba, Rocchi acorda fault in atac la "foarfeca" senegalezului.

Minutul 31: Acţiune a Stelei: mai multe suturi spre poarta lui Chelsea, dar englezii blochează în cele din urmă.

Minutul 13: Ratare pentru Steaua. Gabi Iancu scapă singur după pasa lui Stanciu, dar şuteaza pe langa poartă.

Minutul 10: Chelsea preia conducerea pe tabela de marcaj. Autogol Georgievski

Minutul 4: Ocazie pentru Chelsea: Tătăruşanu scapă cu bine la şutul lui Oscar. Mingea se duce puţin pe lângă poartă.

Minutul 1: A început prima repriză.

Echipele de start:

Chelsea Londra: Schwarzer - Ivanovici, David Luiz, Terry, A. Cole - Obi Mikel, Lampard - Hazard, Oscar, Willian - Demba Ba. Antrenor: Jose Mourinho.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii - Chipciu, Iancu, Stanciu, Pîrvulescu - Kapetanos. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Arbitrul italian Gianluca Rocchi va conduce la centru meciul. El va fi ajutat la cele două linii de conaţionalii săi Elenito Di Liberatore şi Gianluca Cariolato, iar asistenţi suplimentari vor fi Luca Banti şi Antonio Damato.

Rezervă pentru meciul de la Londra a fost desemnat Alessandro Giallatini.

Observator de arbitri va fi finlandezul Kaj Natri, în timp ce delegatul UEFA este spaniolul Jose Luis Lopez Serrano.

Tehnicianul stelist Laurenţiu Reghecampf a declarat, marţi seară, că speră într-un rezultat bun la meciul cu Chelsea.

"Ne aşteaptă un meci dificil, ultimul din grupă. Pentru noi nu mai este niciun fel de presiune, jucătorii noştri vor fi mult mai detaşaţi, sper să o facă bine şi să reuşim un rezultat bun. Cred că jucătorii au înţeles ce le-am transmis, cunosc bine Chelsea, ştiu potenţialul lor. Noi ne-am dorit mult mai mult, ne doream ca acest meci să fie unul important, să ne califice măcar în primăvara Ligii Europa. Pentru noi prioritar este campionatul, dar ne dorim să ieşim din această competiţie cu fruntea sus", a declarat Reghecampf.

După cinci etape, Steaua ocupă ultimul loc în grupă, cu 3 puncte, ratând prezenţa în primăvara europeană. Pe primul loc se află Chelsea, cu 9 puncte, urmată de FC Basel (8 puncte) şi Schalke 04 (7 puncte).