Argentina s-a calificat în optimile CM 2018 după o victorie împotriva Nigeriei. Vedeta sud-americanilor, Lionel Messi, a reuşit să înscrie un gol.

3358 afișări
Imaginea articolului CM 2018 | Amuleta care i-a purtat noroc lui Messi la meciul Argentina - Nigeria. Fotbalistul a primit-o de la un reporter

CM 2018: Amuleta care i-a purtat noroc lui Messi la meciul Argentina - Nigeria. Fotbalistul a primit-o de la un reporter

După meci, s-a aflat că fotbalistul a purtat, la picior, o amuletă primită de la un reporter din Argentina, numit Rama Pantorotto. Acesta i-a dat obiectul fotbalistului înainte de partida cu Islanda.

Imediat după meciul cu Nigeria, Messi a fost întrebat de Pantorotto dacă mai are amuleta, potrivit Mashable. Spre suprinderea tuturor, fotbalistul o avea în ciorapul de la piciorul stâng.

Messi şi Marcos Rojo au trimis-o pe Argentina în optimi, după ce au marcat câte un gol în poarta Nigeriei.

Argentina a deschis scorul în minutul 15, când Messi a spart gheaţa la Campionatul Mondial. Decarul Barcelonei a marcat primul gol în tricoul pumelor la acest turneu final. Nigeria a revenit şi a dus scorul la 1-1 prin reuşita Victor Moses. În minutul 51, Moses a transformat un penalty după ce Mascherano l-a ţinut pe un adversar în careu. Sud-americanii au atacat cu disperare în final şi au fost răsplătiţi: în minutul 86, Marcos Rojo a înscris golul care a trimis echipa lui Messi în optimi, unde va întâlni Franţa.