Argentina a reuşit "la remontada". Marţi seară (26 iunie) la ora 21:00 Argentina era mai degrabă out de la Cupa Mondială decât calificată în optimi. Messi şi Marcos Rojo au trimis Argentina în optimi, alături de Croaţia, echipă care s-a impus şi ea în ultimul meci din Grupa D, 2-1 cu Islanda.

4033 afișări
Imaginea articolului CM 2018 | Croaţia şi Argentina merg mai departe la Campionatul Mondial. Cum arată cele două optimi de finală stabilite după încheierea partidelor din grupele C şi D

CM 2018 | Nigeria - Argentina 1-2. Sud-americanii merg în optimi / Islanda - Croaţia 1-2. Prea puternici, chiar şi cu rezervele

Argentina a deschis scorul în minutul 15, când Messi a spart gheaţa la Campionatul Mondial. Decarul Barcelonei a marcat primul gol în tricoul pumelor la acest turneu final. Nigeria a revenit şi a dus scorul la 1-1 prin reuşita Victor Moses. În minutul 51, Moses a transformat un penalty după ce Mascherano l-a ţinut pe un adversar în careu. Sud-americanii au atacat cu disperare în final şi au fost răsplătiţi: în minutul 86, Marcos Rojo a înscris golul care a trimis echipa lui Messi în optimi, unde va întâlni Franţa.

De cealaltă parte, Croaţia, trimisă pe teren fără 9 titulari, a reuşit să se impună cu 2-1 în faţa Islandei şi să ocupe primul loc în grupa D. Islanda a visat la calificare până în ultimul minut al meciului. Tabela de marcaj arăta 1-1, însă, în minutul 90, Perisic a adus victoria Croaţiei. Pentru croaţi a mai marcat Milan Badelj, în timp ce pentru Islanda a înscris Gylfi Sigurdsson.

Franţa - Argentina şi Croaţia - Danemarca sunt cele două optimi de finală stabilite marţi (26 iunie), după finalizarea partidelor din grupele C şi D.