Polonia nu a plecat fără nici un punct acasă. A câştigat primul meci la Campionatul Mondial. A învins-o pe Japonia, 1-0, echipă care s-a calificat în optimile turneului final de pe poziţia secundă, cu 4 puncte.

323 afișări
Imaginea articolului CM 2018: Japonia - Polonia 0-1. Japonia s-a calificat în optimile Cupei Mondiale

Polonia s-a trezit greu în prima repriză. Începutul de meci i-a aparţinut Japoniei, care avea nevoie de o remiză pentru a se califica în optimile Cupei Mondiale. Prima ocazie a partidei a venit în minutul 12 când Nagatomo a trimis mingea pe lângă poarta polonezilor. Un minut mai târziu, Yoshinori Muto a căutat şi el golul, însă portarul Fabianski a respins şi scorul a rămas intact. Polonia a ameninţat serios poarta Japoniei după prima jumătate de oră. Kamil Grosicki a şutat puternic, însă goalkeeper-ul Eiji Kawashima a scos mingea de pe linia porţii. La faza imediat următoare, Japonia a reacţionat prin centrarea periculoasă a lui Sakai, iar Fabianski a reţinut în doi timpi. Repriza s-a încheiat 0-0, iar la acest scor Japonia era calificată de pe prima poziţie în grupa H.

La 10 minute de la reluarea meciului, Polonia a reuşit să deschidă scorul şi să o facă să tremure pe Japonia, care pierduse calificarea. Scorul din meciul Senegal - Columbia era 0-0. Rafal Kurzawa a bătut o lovitură liberă, iar şutul lui Jan Bednarek l-a învins pe Kawashima. Bednarek a marcat primul gol în tricoul naţionalei sale. În minutul 72, Yoshida a reluat cu capul după un corner, însă nu a nimerit poarta. Două minute mai târziu, Columbia a deschis scorul în cealaltă partidă a grupei, iar Japonia a urcat pe locul secund datorită celor patru cartonaşe încasate, spre deosebire de cele şase încasate de Senegal şi era din nou calificată în optimile Cupei Mondiale.

Lewandowski a încercat să dubleze avantajul Poloniei, a reluat din cădere un balon trimis în faţa porţii de Grosicki, dar mingea a trecut peste poartă, iar meciul s-a încheiat 1-0 pentru europeni, care au fost eliminaţi, însă au câştigat primele 3 puncte la Cupa Mondială.

Japonia s-a calificat în optimi de pe poziţia secundă.

Clasament Grupa H: Columbia (6 puncte), Japonia (4 puncte), Senegal (4 puncte), Polonia (3 puncte)

Japonia - Polonia 0-1