CS Mioveni a câştigat, scor 2-1 (5-4 la penalty-uri), meciul disputat pe teren propriu cu FC Steaua, în optimile de finală ale Cupei României. După 120 de minute scorul a fost 1-1.

3327 afișări
Imaginea articolului CS Mioveni a învins Steaua, 2-1, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

CS Mioveni a învins Steaua, 2-1, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României (Imagine: Mediafax Foto)

Au marcat: Nilă 95' / Achim 114'. CS Mioveni a câştigat, scor 5-4, la loviturile de departajare. În afara celor de la CS Mioveni, FC Voluntari, ACS Poli Timişoara, CS U Craiova şi CFR Cluj au obţinut până acum calificarea în sferturile de finală ale Cupei României.

1-0: Andrei Nilă trece în viteză de Toşca, care încearcă din toate puterile să devieze mingea, dar nu poate, atacantul scapă singur cu Niţă şi îi trimite portarului printre picioare, deschizând scorul.

1-1: Ovidiu Popescu centrează în careu, Pintilii recentrează cu capul pentru Vlad Achim, care îl fentează în centru pe Ionuţ Stoica şi apoi finalizează din 6 metri în stânga lui Octavian Popescu.

CS Mioveni: Popescu - Tomozei, Gugu, I. Stoica, Ed. Stoica - Boboc, Biceanu (M. Galan 81') - A. Popa (Rădescu 54'), C. Năstăsie, Ayza - M. Staicu (Nilă 64'). Antrenor: Alexandru Pelici

FC Steaua: Niţă - G. Enache (Jakolis 107'), Moke, Toşca, Momcilovic - Pintilii, Ov. Popescu - Ad. Popa, Achim, De Amorim - Tudorie (Bourceanu 63'). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Cartonaşe galbene: Staicu 53', Nilă 96', Tomozei 99', Gugu 114' / Pintilii 59', Ov. Popescu 114'.

Cartonaşe roşii: - / Galan 116' .

Arbitri: stvan Kovacs (Carei), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Mihai Marius Marica (Bistriţa); rezervă: Eduard Ioniţă (Constanţa).

Observatori: Cristian Sava (Bacău), Adrian Petre (Buzău).

Stadion: "Orăşenesc", Mioveni.