CSU Ploieşti-Elba Timişoara, 1-0, în finala Diviziei A masculine

Echipa de baschet masculin CSU Ploieşti a învins, duminică, pe teren propriu, formaţia Elba Timişoara, cu scorul de 79-71 (39-44), în primul meci din cele cinci programate ale finalei Diviziei A.

3 afișări

Finala a debutat pe terenul campioanei CSU Ploieşti, dar gazdele au fost "absente", astfel că s-au trezit conduse cu 8, 12 şi chiar 14 puncte (13-27, min. 10). Apărarea visătoare a ploieştenilor a permis jucătorilor de la Elba să-şi pună în valoare nu doar viteza, ci şi precizia aruncărilor din aproape toate unghiurile.

În sfertul secund, ploieştenii au arătat o altă faţă. Mai atenţi în defensivă, dar şi cu aportul lui Cepulis la finalizare, care a fost inexistent în primele 10 minute, jucătorii antrenaţi de Vladimir Arnautovici s-au apropiat treptat pe tabelă (28-30, min. 15). Revenit în teren de pe banca tehnică, fundaşul Elbei, Dzambici, a repus ordine în jocul destul de haotic al coechipierilor, care s-au distanţat din nou, 28-39 (min. 17). La pauza mare: 39-44.

Neavând ce pierde, în faţa unei adversare superioare valoric, timişorenii au jucat relaxat şi în sfertul trei (43-51, min. 25). Au urmat momente de cădere în jocul elevilor lui Dragan Petricevici, de care ploieştenii au profitat rapid, 50-51, 54-53 (min. 28), pentru a ieşi la ultima pauză cu 57-55.

Ultimul sfert a fost dominat de campioană, care a avut nevoie însă de aproape 30 de minute pentru a-şi arăta adevărata valoarea (63-55, min. 33). Elba a mai avut o "zvâcnire" pe final (63-61), dar nu şi forţa de a răsturna deznădământul favorabil gazdelor, scor 79-71.

Marcatori

CSU Ploieşti – Burlacu 12, Griffith 11, Curtis 11, Cepulis 10, Căruţaşu 10, Hargrove 9, Krauser 8, Jones 6, Osmokrovici 2.
Elba Timişoara – Dzambici 18, Păltinişanu 17, Markovici 10, Pesici 7, Tudosă 6, Velickovici 6, Grubisici 5, Vasojevici 2.

Tot duminică, în primul meci al finalei mici, pentru medaliile de bronz, CSU Sibiu s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la CS Otopeni, cu scorul de 90-86 (40-48).

Meciul doi al finalelor va avea loc în 20 mai, pe terenul echipelor Elba Timişoara, respectiv CS Otopeni.