CUPA MONDIALĂ: Uruguay - Anglia, scor 2-1, în grupa D

Echipa naţională a Uruguayului a învins, joi, la Sao Paulo, cu scorul de 2-1 (1-0), reprezentativa Angliei, într-un meci din etapa a doua a grupei D de la Cupa Mondială.

693 afișări
Imaginea articolului CUPA MONDIALĂ: Uruguay - Anglia, scor 2-1, în grupa D

CUPA MONDIALĂ: Uruguay - Anglia, scor 2-1, în grupa D (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile uruguayenilor au fost marcate de Suarez, în minutele 39 şi 85, în timp ce pentru englezi a înscris Rooney, în minutul 75.

Englezul Wayne Rooney, aflat la primul gol la un turneul final al Cupei Mondiale şi la al 40-lea pentru naţională, a trimis mingea în transversală, în minutul 31.

Uruguay: Muslera - Caceres, Gimenez, Godin, A. Pereira - A. Gonzalez (Fucile '79), Arevalo Rios, Lodeiro (Stuani '67), C. Rodriguez - Cavani, Suarez (Coates '88). Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Anglia: Hart - Johnson, Cahill, Jagielka, Baines - Gerrard, Henderson (Lambert '87) - Welbeck (Lallana '71), Rooney, Sterling (Barkley '65) - Sturridge. Selecţioner: Roy Hodgson.

Cartonaşe galbene: Godin '9 / Gerrard '68.

Arbitri: Carlos Velasco Carballo (Spania) - Roberto Alonso Fernandez (Spania), Juan Yuste (Spania) - Alireza Faghani (Iran).

În celălalt meci al grupei D se întâlnesc, vineri, de la ora 19.00, Italia şi Costa Rica.

Clasamentul grupei D este următorul: 1. Costa Rica - 3 puncte (1 meci), 2. Italia - 3 puncte (1 meci), 3. Uruguay - 3 puncte (2 meciuri), 4. Anglia - 0 puncte (2 meciuri).