Derbi în play-out: Oţelul Galaţi-Hermannstadt
Duelul primelor două clasate din play-out se va disputa la Galaţi şi se anunţă a fi unul foarte interesant, asta deoarece ambele echipe sunt în mare formă, scrie LPF în avancronica meciului.
Oţelul a câştigat ultimele cinci meciuri jucate în Superligă, fără gol primit, fiind prima echipă din ediţia curentă care a reuşit o astfel de serie.
În 6 aprilie 2025, Hermannstadt – Gloria Buzău 0-2, a fost singura înfrângere suferită de sibieni în precedentele şapte etape, interval în care au mai înregistrat trei succese şi trei rezultate de egalitate.
Un duel de urmărit va fi şi cel dintre doi jucători exponenţiali pentru echipelor lor, Frederic Maciel – 15 contribuţii ofensive (6 goluri, 8 pase decisive, un penalty scos) vs. Ianis Stoica – 14 contribuţii ofensive (11 goluri, 3 pase decisive).
Oţelul şi FC Hermannstadt s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de cinci ori, fiecare şi-a trecut în cont câte două victorii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.