Dinamo a învins Rapid, scor 3-2, în derbiul etapei a IV-a a Ligii I

Echipa Dinamo a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, formaţia Rapid, după ce, la pauză, elevii lui Ioan Andone erau conduşi cu 2-0, meciul contând pentru etapa a IV-a a Ligii I.

60 afişări
Imaginea articolului Dinamo a învins Rapid, scor 3-2, în derbiul etapei a IV-a a Ligii I

Dinamo a învins Rapid, scor 3-2, în derbiul etapei a IV-a a Ligii I (Imagine: Constantin Vladescu/Mediafax Foto)

Pentru Dinamo au înscris Liviu Ganea '51, '62 şi Torje '65 întimp pentru Rapid a marcat Herea '13, '43.

0-1 - Herea a deschis scorul pentru Rapid printr-un şut din faţaporţii dinamoviste, după o centrare a lui Bozovici care abeneficiat de o deschidere pe partea dreapta de la CostinLazăr.

0-2 - Rapid a majorat scorul prin acelaşi Ovidiu Herea,mijlocaşul reuşind o acţiune pe partea stânga în care l-a driblatpe fundaşul Cosmin Moţi şi a şutat apoi la colţul lung apărat deNaumovski.

1-2: - Dinamo a redus din diferenţa de pe tabela de marcaj prinjucătorul intrat la pauză, Liviu Ganea, care a marcat după olovitură de cap din apropierea porţii oaspeţilor.

2-2 - Liviu Ganea a reuşit al doilea său gol după o acţiuneprelungită de atac a dinamoviştilor, cu patru şuturi spre poartalui Bornescu, ultimul dintre ele fiind şi golul egalizator pentruDinamo.

3-2 - Dinamo a preluat conducerea după golul marcat de GabrielTorje printr-un şut de la 18 metri lateral dreapta la colţul lungapărat de Mircea Bornescu.

DinamoBucureşti: 23. Naumovski - 27. Homei, 30. Garat, 4.Moţi, 31. Bazzi - 22. Torje, 5. D. Kone (29. N'Doye '59), 26.Mărgăritescu, 20. Ad. Cristea - 17. An. Cristea (19. L. Ganea '46),9. M. Niculae (15. Dănciulescu '80). Antrenor: Ioan Andone.

Rapid: 33.Bornescu - 2. Rui Duarte, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 6.Ezequias - 30. Spadacio, 15. Lazăr, 8. Grigore, 19. Bozovici (99.Cassio '66) - 10. Herea (25. Veronezi '83), 21. Sburlea (9. Răduţă'77). Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Torje '32, Garat '45 şi'90+2. Mărgăritescu '86 / Grigore '40, C. Lazăr '76, Rui Duarte'77, Veronezi '89, M. Constantin '90+1.

Cartonaş roşu: Garat 90+2

În al doilea minut de prelungire, fundaşul argentinian Garat afost eliminat după ce arbitrul Cristian Balaj i-a arătat cel de-aldoilea cartonaş galben.

Arbitri - Cristian Balaj - Szekely Zoltan,Ionel Popa - Adrian Comănescu.

Observatori: Cornel Sorescu, GheorgheNedelescu.

Supervizor: Mircea Sandu.

Meciul a fost urmărit de aproximativ 9.000 de spectatori dintrecare 400 de fani rapidişti.

În minutul 8, arbitrul Cristian Balaj a întrerupt meciul pentrudouă minute din cauza fumului produs de fumigenele aruncate degaleriile celor două echipe. Meciul a fost reluat după ce şicrainicul stadionului a făcut un apel la fanii dinamovişti şirapidişti să nu mai arunce fumigene, pentru că, în caz contrar,arbitrul Cristian Balaj va decide întreruperea definitivă ameciului.

Jumătate dintre fanii dinamovişti aflaţi în Peluza CătălinHâldan au părăsit stadionul după golul de 2-0 al formaţieiRapid.

Galeria dinamovistă a afişat mai multe bannere, unul dintre elefiind adresat lui Cristian Borcea: "La Split au vorbit banii pentruo vacanţă la Miami. Pleacă de tot". Alte bannere afişate de galeriadinamovistă: "Onoarea nu se vinde, simbolurile nu se cumpără" şi"Buşcă, suntem alături de tine".

Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte MEDIAFAX.RO pe FACEBOOK »