Dinamo Bucureşti - CSMS Iaşi, scor 0-0, în Liga I

Echipa Dinamo Bucureşti a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia CSMS Iaşi, în ultimul meci al etapei a XX-a a Ligii I, în care arbitrul Iulian Călin a întrerupt partida pentru zece minute în prima repriză din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor dinamovişti.

327 afișări
Imaginea articolului Dinamo Bucureşti - CSMS Iaşi, scor 0-0, în Liga I

Dinamo Bucureşti - CSMS Iaşi, scor 0-0, în Liga I (Imagine: Shutterstock)

Dinamo Bucureşti: Cerniauskas - Fai, A. Marc, Mevlja, S. Filip - Anton, Vojnovici (Gnohere '52) - C. Matei (Shalaj '54), Rotariu, Palici - Essombe (Şerban '68). Antrenor: Mircea Rednic.

CSMS Iaşi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Ciucă, Ţigănaşu - Creţu, Mitici - Bole, V. Gheorghe (Grigorie '35), Onduku (Piccioni '58) - Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: S. Filip '66, Anton '79, Gnohere '87 / Creţu '43, Grahovac '45+2, Ciucă '89.

Arbitri: Iulian Călin (central) - Daniel Mitruţi, Imre Bucsi (asistenţi) - Marian Balaci (rezervă).

Observatori: Ioan Onicaş, Romulus Chihaia.

La partida din Şoseaua Ştefan cel Mare au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.

Arbitrul Iulian Călin a întrerupt în minutul 33 meciul Dinamo Bucureşti - CSMS Iaşi, din etapa a XX-a a Ligii I, din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor dinamovişti şi a trimis jucătorii la vestiare.

Cu puţin timp înainte, arbitrul Iulian Călin a mers la marginea terenului şi le-a cerut gazdelor să facă un anunţ la megafoane pentru ca suporterii să înceteze cu scandările xenofobe. Scandările au continuat, astfel că arbitrul a decis întreruperea partidei.

După ce arbitrul a trimis jucătorii la vestiare, antrenorul dinamovist Mircea Rednic şi căpitanul Cosmin Matei au mers în dreptul peluzei dinamoviste şi le-au cerut fanilor să înceteze.

Meciul a fost reluat după zece minute.

Imediat după reluarea meciului suporterii dinamovişti de Peluza Cătălin Hîldan şi cei de la Peluza Sud au părăsit stadionul.