Dinamo - FC Vaslui, scor 4-1

Formaţia Dinamo Bucureşti a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, echipa FC Vaslui, într-o partidă contând pentru etapa a XXIV-a a Ligii I.

58 afișări
Imaginea articolului Dinamo - FC Vaslui, scor 4-1

Atacantul dinamovist Marius Niculae (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile victoriei gazdelor au fost marcat de atacantul Marius Niculae '24-penalti, '79, '90 şi Zicu '87, în timp ce reuşita echipei vasluiene a fost semnată de Temwanjera '81.

Atacantul dinamovist Marius Niculae a transformat, în minutul 24, cu siguranţă un penalti obţinut tot de el, după un fault făcut în propriul careu de fundaşul echipei moldave, Gabriel Cânu.

Atacantul Marius Niculae a dus scorul la 2-0 pentru formaţia Dinamo, în minutul 79, printr-un gol marcat dintr-un voleu expediat de la 10 metri.

Formaţia FC Vaslui a redus din diferenţă, scor 2-1, în urma golului marcat de atacantul Temwanjera printr-o lovitură de cap de la 7 metri.

Fotbalistul dinamovist Ianis Zicu a reuşit să marcheze, în minutul 87, după o pătrudere pe partea dreaptă încheiată cu un un şut plasat de la 10 metri.

Atacantul Marius Niculae a marcat al treilea său gol din acest meci, în minutul 90, după ce a trasformat în gol o centrare venită de pe partea dreaptă de la Dănciulescu.

Fundaşul echipei FC Vaslui, Gabriel Cânu, a fost eliminat de pe teren, în minutul 58, pentru cumulul de catonaşe galbene.

În minutul 50, preparatorul fizic italian al echipei FC Vaslui a avut o altercaţie cu un oficial al formaţiei dinamoviste, incidentul fiind stopat de intervenţia oamenilor de ordine şi de arbitrul Ovidiu Haţegan.

Dinamo: 1. Lobonţ - 16. Blay, 18. L. Goian, 4. Moţi, 26. Simao - 22. Torje (7. Zicu '80), 17. Malick, 20. Ad. Cristea (8. Boştină '66), 10. Dănciulescu - 9. M. Niculae, 28. Miranda (5. Izvoranu '74). Antrenor Mircea Rednic.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 14. Akakpo, 28. Cânu, 26. Farkas, 27. Hugo Luz - 11. Ad. Gheorghiu, 20. Ljubinkovici (4. Ghencev '46), 23. Pavlovici (80. Wesley '77), 10. Milisavijevici - 19. Temwanjera, 30. Kirovski (29. Munteanu '68). Antrenor: Viorel Moldovan.

Cartonaşe galbene: Ad. Cristea '60, Simao '65, Boştină '80, Zicu '87 / Cânu '23, '58, Kirovski '61, Temwanjera ' 90+4.

Cartonaş roşu: Cânu '58.