Dinamo se califică în finala Cupei României, după 2-2 în retur cu Steaua

Dinamo s-a calificat în finala Cupei României, după ce a terminat la egalitate, 2-2, în returul semifinalelor Cupei României. Meciul s-a disputat pe Arena Naţională.

6031 afișări
Imaginea articolului Dinamo se califică în finala Cupei României, după 2-2 în retur cu Steaua

Dinamo se califică în finala Cupei României, după 2-2 în retur cu Steaua (Imagine: Alexandru Dobre/Mediafax Foto)

Au marcat: Enache 17', Chipciu 52' / Ekeng 51', Puljic 75'.

1-0: Enache face 1-0 după o pasă excelentă a lui Stanciu.

1-1: Ekeng egalează cu un şut de la mare distanţă, fără replică pentru Cojocaru.

2-1: Chipciu readuce Steaua în avantaj, după o respingere a lui Cerniauskas, la un şut al lui Popa.

2-2: Puljic egalează, după învălmăşeală de ocazii în careul lui Cojocaru.

Steaua Bucureşti: Cojocaru - Enache, Tamaş, Varela, Momcilovic - Kharja, Bourceanu - Chipciu, Stanciu (Popa 52), Hamroun (65 Tade) - Marica (46 L. Filip). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Dinamo Bucureşti: Cerniauskas - Hanca (71 Essombe), Marc, Puljic, St. Filip (12 Corbu) - Ekeng, Mevlja - Rotariu, Palic, Lazăr (56 Romario) - Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Chipciu 90+4' / -.

Cartonaşe roşi: Bourceanu 43' / -.

Arbitri: Balaj Cristian (Baia Mare), Marinescu Vasile (Bucureşti), Artene Ovidiu (Vaslui).

Observatori: Deaconu Alexandru (Bucureşti), Ionescu Aurel (Bucureşti).

Stadion: Arena Naţională, Bucureşti.

DESFĂŞURAREA MECIULUI

Fluier final. Dinamo se califică în finala Cupei României

Minutul 85 - Tamaş reia cu capul după un corner, balonul trece puţin peste poartă

Minutul 75 - Puljic egalează după ce Dinamo trimisese anterior în bară!

Minutul 67 - Filip şutează de la distanţă, balonul se duce departe de poarta lui Cerniauskas

Minutul 61 - Ocazie pentru Dinamo. "Bizonul" Gnohere reia cu capul din careul Stelei, dar mingea trece peste poartă

Minutul 52 - Chipciu marchează după o fază creată de Popa pe partea dreaptă

Minutul 51 - Gol Ekeng! Mijlocaşul lui Dinamo marchează cu un şut extraordinar de la distanţă

Minutul 46 - Steaua începe, firesc, repriza secundă pe două linii, fiind în avantaj şi având un om mai puţin pe teren. Dinamo este obligată să marcheze pentru a se califica

Începe repriza secundă.

Pauză.

Minutul 45 - Reghecampf este trimis în tribune pentru proteste la adresa arbitrului Cristi Balaj

Minutul 43 - Bourceanu primeşte roşu! Mijlocaşul Stelei, eliminat pentru un cot aplicat în figură lui Gnohere

Minutul 38 - Ocazie mare pentru Dinamo! Ekeng pătrunde în careul Stelei, dar se împiedică şi nu reuşeşte să finalizeze

Minutul 27 - Ocazie mare pentru Steaua! Chipciu ratează după ce a fost angajat foarte bine în careul dinamovist de Bourceanu

Minutul 17 - Steaua deschide scorul după ce Enache marchează din careul dinamovist