Echipa naţională Under 19 a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Germania

Echipa naţională de juniori Under 19 a României a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida cu selecţionata similară a Germaniei disputată la Novi Sad, în cadrul grupei 3 a Turului de Elită, informează site-ul oficial al FRF.

228 afișări
Imaginea articolului Echipa naţională Under 19 a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Germania

Echipa naţională Under 19 a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Germania (Imagine: Shutterstock)

Reprezentativa condusă de antrenorul Ovidiu Stângă a egalat prin Alexandru Ioniţă (min. 90), după ce adversarii reuşiseră să deschidă scorul prin Hofmann (min. 87). În al şaselea minut de prelungiri, căpitanul Nicolae Stanciu a fost eliminat, după ce a primit şi cel de-al doilea cartonaş galben din partea arbitrului Denis Scherbakov din Belarus.

Selecţionerul Ovidiu Stângă, asistat la acest turneu şi de antrenorul coordonator al loturilor naţionale de juniori, Ştefan Iovan, a trimis în teren următorul unsprezece: Alexandru Buzbuchi - Constantin Nica, Alin Dobrosavlevici, Andrei Puţanu, Ştefan Popescu - Andrei Vaştag - Nicolae Stanciu, Alin Roman - Andrei Manole, Cristian Gavra, Gabriel Iancu. În repriza secundă au mai evoluat Andrei Stănescu, Florin Andone şi Alexandru Ioniţă.

În celălalt meci al grupei, Serbia a învins Ungaria cu 1-0. După aceste două partide, clasamentul grupei a 3-a este următorul: 1. ROMÂNIA 4p (5-1); 2. Serbia 4p (3-2); 3. Germania 2p (3-3); 4. Ungaria 0p (0-5).

Miercuri, de la ora 18.00, România va întâlni Serbia într-un meci decisiv pentru câştigarea grupei. Echipa clasată pe locul 1 se va califica la turneul final al Campionatului European.