FC Barcelona a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 4-3, echipa Real Madrid, într-un meci din etapa a XXIX-a a campionatului Spaniei, al 168-lea El Clasico dintre cele două formaţii în prima ligă spaniolă.

981 afișări
Imaginea articolului El Clasico: FC Barcelona a învins Real Madrid, scor 4-3, Messi a reuşit un hattrick

El Clasico: FC Barcelona a învins Real Madrid, scor 4-3, Messi a reuşit un hattrick (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile au fost marcate de Benzema '20, '24 şi Cristiano Ronaldo '55 (penalti) pentru Real Madrid, respectiv Iniesta '7 şi Messi '42, '65 (penalti), '84 (penalti) pentru catalani.

Madrilenii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 63, când a fost eliminat Sergio Ramos.

Real Madrid: Diego Lopez - Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo - Xabi Alonso, Modrici (Morata '90), Di María (Isco '85) - Bale, Benzema (Varane '66), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti.

FC Barcelona: Víctor Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Busquets, Xavi, Fabregas (Alexis Sanchez '80) - Neymar (Pedro Rodríguez '69), Messi, Iniesta. Antrenor: Gerardo Martino.

Înainte de începerea partidei, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria fostului premier spaniol Adolfo Suarez, care a decedat duminică, la vârsta de 81 de ani.

Ultima partidă a etapei, Almeria - Real Sociedad, va avea loc luni.