Echipa Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, marţi, la Doneţk, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Ucrainei, în ultima etapă a grupei D a competiţiei, care rămâne astfel fără ambele gazde deoarece şi Polonia a fost eliminată în primul tur.

591 afișări
Imaginea articolului EURO 2012: Anglia a învins Ucraina, scor 1-0, şi s-a calificat în sferturile de finală

EURO 2012: Anglia a învins Ucraina, scor 1-0, şi s-a calificat în sferturile de finală (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Unicul gol al meciului a fost marcat de Wayne Rooney, în minutul 48, aflat la primul meci la acest CE, el ispăşind trei etape de suspendare după o eliminare în preliminarii.

În minutul 62, ucraineanul Marko Devici a şutat la poartă, iar John Terry a scos balonul de după linia porţii. Arbitrul ungur Viktor Kassai a lăsat jocul să continue, după ce asistenul suplimentar Istvan Vad nu i-a semnalizat că mingea a depăşit linia porţii cu întreaga circumferinţă.

Anglia: Hart - G. Johnson, Terry, Lescot, As. Cole - Gerrard, S. Parker - Milner (Walcott '69), Rooney (Oxlade-Chamberlain '87), As. Young - Welbeck (Carroll '82). Selecţioner: Roy Hodgson

Ucraina: Piatov - Gusev, Kacheridi, Rakiţki, Selin - Iarmolenko, Timoşciuk, Garmaş (Nazarenko '78), Konoplianka - Milevski (Butko '77), Devici (Şevcenko '70). Selecţioner: Oleg Blohin

Arbitri: Viktor Kassai (centru) - Gabor Eros, Gyorgy Ring (asistenţi) - Istvan Vad, Tamas Bognar (asistenţi suplimentari) - toţi Ungaria - Tom Harald Hagen (rezervă - Norvegia).

Clasamentul final al grupei D este următorul: 1. Anglia - 7 puncte, 2. Franţa - 4 puncte, 3. Ucraina - 3 puncte, 4. Suedia - 3 puncte.

În sferturile de finală, Anglia va întâlni Italia, iar Franţa va juca împotriva Spaniei.