FC Barcelona a învins Şahtior Doneţk, scor 1-0 şi a câştigat Supercupa Europei

Echipa spaniolă FC Barcelona, deţinătoarea Ligii Campionilor, a câştigat Supercupa Europei, învingând, vineri, la Monte Carlo, cu scorul de 1-0, după prelungiri, formaţia ucraineană Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, ultima câştigătoare a Cupei UEFA.

69 afișări
Imaginea articolului FC Barcelona a învins Şahtior Doneţk, scor 1-0 şi a câştigat Supercupa Europei

FC Barcelona a învins Şahtior Doneţk, scor 1-0 şi a câştigat Supercupa Europei (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Unicul gol al partidei a fost marcat de Pedro Rodriguez, în minutul 115, care a fructificat o pasă venită de la Lionel Messi, cu un şut la colţul lung al porţii apărate de Pyatov de la aproximativ 12 metri.

În minutul 108, jucătorii formaţiei Şahitor au solicitat penalti la pătrunderea lui Luiz Adriano, însă arbitrul Frank De Bleeckere a lăsat jocul să continue, spre nemulţumirea antrenorului Mircea Lucescu, care a pătruns în suprafaţa de joc, fiind calmat de arbitrul de rezervă al meciului.

În minutul 117, arbitrul Frank De Bleeckere a oprit pentru câteva momente partida, pentru degajarea fumului de la torţele aprinse de fanii echipei FC Barcelona.

FC Barcelona: 1.Valdés - 2. Alves, 3.Piqué, 5. Puyol, 22. Abidal - 24. Touré (16. Busquets '100), 6. Xavi, 15. Keita - 10. Messi, 9. Ibrahimovici (17. Pedro Rodriguez '81), 14. Henry (11. Krkić '96). Antrenor: Josep Guardiola

Şahtior Doneţk: 30. Pyatov - 33. Srna, 5. Kucher, 27. Cigrinski, 26. Raţ - 11. Ilsinho, 19. Gai (14. Kobin '80), 3. Hübschman, 22. Willian (77. Aghahowa '91)- 17. Luiz Adriano, 7. Fernandinho (8. Jadson '80). Antrenor Mircea Lucescu.

Cartonaşe galbene: Messi '90+3, Pedro Rodriguez '107 / Ilsinho '55, Srna '65, Kucher '90+3, Kobin '119.

Arbitri: Frank De Bleeckere (central) - Peter Hermans, Walter Vromans (asistenţi) - Pau Allaerts (rezervă).

Observator: Ionuţ Lupescu.