FC Vaslui - Pandurii Târgu Jiu, scor 3-2, în Liga I

Formaţia FC Vaslui a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (2-0), echipa Pandurii Târgu Jiu, într-un meci din etapa a XIV-a a Ligii I, în care oaspeţii au egalat pentru 2-2 în minutul 90+2, iar vasluienii au înscris golul victoriei în minutul 90+3.

237 afișări
Imaginea articolului FC Vaslui - Pandurii Târgu Jiu, scor 3-2, în Liga I

FC Vaslui - Pandurii Târgu Jiu, scor 3-2, în Liga I (Montaj Foto)

Golurile vasluienilor au fost marcate de Buhăescu '19, Wesley '41 (penalti) şi Balaur '90+3. Pentru Pandurii au înscris Nistor '59 şi Batin '90+2.

1-0: Pasă a lui Sânmărtean în careu pentru Buhăescu, acesta din urmă, nemarcat, preia mingea şi şutează în plasă pe lângă portarul Mingote, lângă stâlpul din stânga;

2-0: Centralul Robert Dumitru acordă penalti pentru FC Vaslui pentru un fault în careu asupra lui Sânmărtean. Lovitura de la 11 metri este transformată de Wesley;

2-1: Nistor, nemarcat în careul de 16 metri al gazdelor, trimite mingea în poartă cu un şut plasat din aproximativ 13 metri;

2-2: Lovitură liberă de pe partea dreaptă, din apropierea colţului terenului, executată de Pandurii, iar Batin reia cu capul în plasă din şase metri, în poarta lui Cerniauskas;

3-2: Corner de pe stânga executat de Sânmărtean, Pavlovici reia cu capul pe spate şi Balaur trimite mingea cu capul în plasa oaspeţilor.

FC Vaslui: Cerniauskas - P. Jovanovici, Balaur, Farkas, Milisavljevici - Zmeu, Pavlovici - Buhăescu (R. Costin '63), Wesley, Sânmărtean - Temwanjera (Yero Bello '76). Antrenor: Viorel Hizo.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Rusu, Viera, Chiricheş, Cardoso - Pintili - Nistor, Voiculeţ, Grigoraş (Bucur '46), Maxim (C. Cristea '75) - Lemnaru (Batin '57). Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Pavlovici '43, Temwanjera '51, Balaur '90+4, Cerniauskas '90+6 / Grigoraş '35, Pintili '42, Viera '86.

Arbitri: Robert Dumitru (central) - Vasile Marinescu, Vladimir Urzică (asistenţi) - Marcel Bîrsan (rezervă).

Observatori: Patriţiu Abrudan, Mario Agiu.

La meci au asistat aproximativ 4.000 spectatori.

În repriza a doua, galeria vasluiană a strigat: "La puşcărie, Mitică la puşcărie".