FCM Târgu Mureş - CFR Cluj, scor 0-2, în Liga I

Echipa CFR Cluj a obţinut a doua victorie în acest sezon al Ligii I, după ce s-a impus, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), în faţa formaţiei FCM Târgu Mureş, în etapa a II-a a competiţiei.

200 afișări
Imaginea articolului FCM Târgu Mureş - CFR Cluj, scor 0-2, în Liga I

FCM Târgu Mureş - CFR Cluj, scor 0-2, în Liga I (Imagine: Montaj Foto)

Golurile au fost marcate de Rafael Bastos '37 şi Sougou '64.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 37, după ce Renan l-a angajat pe Rafael Bastos în marginea careului, iar acesta a şutat plasat, învingându-l pe Balauru.

În minutul 64, CFR şi-a majorat diferenţa, prin Sougou, care a profitat de o neînţelegere între Balauru şi Ghionea, a trecut şi de portar şi a înscris în poarta goală.

Jucătorul Halisson a fost eliminat de pe teren, în minutul 85, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

FCM Târgu Mureş: Balauru - Iencsi (Jamal Mohamed '57), Ghionea, Halisson - E.Nicu, Issa Ba, Pădureţu, Bumba (Didi '46) - Ilyeş - Kallisse, Astafei. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

CFR Cluj: Nuno Claro - Lionn, Cadu, Rada, Camora - Peralta, G. Mureşan, Renan (Kapetanos '44) - Sougou (Hora '84), Ronny, Bastos (Nicoară '89). Antrenor: Jorge Costa.

Cartonaşe galbene: Balauru '16, Ghionea '16, Halisson '63, '85, E.Nicu '88 / Camora '18, Peralta '29, Cadu '62, Bastos '68, Mureşan '68

Cartonaş roşu: Halisson '85

Partida a fost arbitrată de o brigadă condusă la centru de Robert Dumitru, ajutat la cele două linii de Octavian Şovre şi Vladimir Urzică (asistenţi). Arbitru de rezervă este Florin Marcu. Observatori au fost Nicolae Grigorescu şi Nicolae Dobrescu.

La meci au asistat aproximativ 7.500 de spectatori.