Reprezentativa Germaniei a câştigat Cupa Mondială pentru a patra oară în istorie, în urma victoriei de duminică, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obţinută după prelungiri, scor 1-0, în faţa selecţionatei Argentinei.

6645 afișări
Imaginea articolului Germania a învins Argentina, scor 1-0, şi A CÂŞTIGAT CUPA MONDIALĂ pentru a patra oară - FOTO

Germania a învins Argentina, scor 1-0, şi A CÂŞTIGAT CUPA MONDIALĂ pentru a patra oară (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, în minutul 113, după o pasă de la Andre Schurrle.

În minutul 30, Gonzalo Higuain a marcat pentru Argentina, însă golul nu a fost validat pe motiv de ofsaid.

În minutul 45+1, Howedes a trimis mingea în bară

Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes - Kramer (Schurrle '31), Schweinsteiger - Müller, Kroos, Özil (Mertesacker '120)- Klose (Gotze '88). Selecţioner: Joachim Löw

Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Mascherano, Biglia, Pérez (Gago '86) - Higuain (Palacio '77), Messi, Lavezzi (Aguero '46). Selecţioner: Alejandro Sabella

Cartonaşe galbene: Schweinsteiger '29, Howedes '34 / Mascherano '64, Aguero '66

Meciul a fost arbittrat de italianul Nicola Rizzoli, ajutat la cele două linii de compatrioţii săi Renato Faverani şi Andrea Stefani, în timp ce rezervă a fost Carlos Vera din Ecuador.

La încălzire, mijlocaşul Sami Khedira s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Christoph Kramer. În minutul 31, Kramer a fost lovit cu umărul de Garay, fiind înlocuit câteva minute mai târziu de Schurrle.

La partida de pe arena Maracana au asistat preşedintele Braziliei, Dilma Roussef, cancelarul german Angela Merkel, preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, preşedintele FIFA, Joseph Blatter, preşedintele UEFA, Michel Platini şi alţi demnitari, precum şi Pele, David Beckham, Kaka, Lothar Mathaus, Fabio Cannavaro, Ashton Kutcher sau Mick Jagger.

Germania este prima echipă europeană care se impune pe tărâm american, fiind pentru a treia oară consecutiv când titlul mondial este câştigat de o selecţionată din Europa.

Germania a mai câştigat titlul mondial în 1954, 1974 şi 1990.

Philipp Lahm a primit trofeul Cupei Mondiale de la Joseph Blatter şi Dilma Rousseff

Căpitanul reprezentativei Philipp Lahm a primit trofeul Cupei Mondiale de la preşedintele FIFA, Joseph Blatter şi preşedinta Braziliei, Dilma Rousseff, duminică seară, pe arena Maracana, din Rio de Janeiro.

Jucătorii germani au primit mai întâi medaliile de campioni mondiali de la secretarul general al FIFA, Jerome Valcke, şi de la preşedintele UEFA, Michel Platini. Ultimii care au intrat în posesia medaliilor au fost selecţionerul Joachim Low şi secundul Hans Flick. Fotbaliştii germani au arătat apoi trofeul fanilor, într-o tribună special amenajată pe Maracana.

Mai întâi a fost premiată brigada de arbitri condusă de italianul Nicola Rizzoli, urmată de jucătorii argentinieni, începând cu Lionel Messi şi încheind cu selecţionerul Alejandro Sabella.

Festivitatea s-a încheiat cu un foc de artificii.

Mario Gotze, jucătorul finalei Germania - Argentina

Germanul Mario Gotze a fost desemnat jucătorul finalei Cupei Mondiale, câştigate de Germania în faţa Argentinei, scor 1-0, după prelungiri, informează fifa.com.

Gotze a jucat 32 de minute, a reuşit 11 pase şi a fost marcatorul unicului gol al meciului, în minutul 113.

DESFĂŞURAREA LIVE-TEXT:

FLUIER FINAL! GERMANIA ESTE NOUA CAMPIOANĂ MONDIALĂ

Min. 120+1 Messi trage peste şi totul este gata

Min. 120 - Messi este faultat şi Argentina are o ultimă şansă de a reveni în meci

Min. 118 - Messi reia cu capul de la 11 metri, mingea trece puţin peste poartă

Min. 117 - Neuer iese foarte bine la o fază ce ar fi putut deveni periculoasă

Min. 113 - GOOOOL, Germania! Gotze marchează un gol splendid: preluare pe piept şi reluare din voleu, la colţul lung

Min. 110 - Schweinsteiger este lovit puternic cu cotul. Mijlocaşul are rană deschisă şi este scos în afara terenului

Min. 106 - Începe a doua repriză de prelungiri.

Min. 105 - Pauză.

Min. 97 - Ocazie imensă pentru Argentina! Palacio scapă singur cu Neuer, îl lobează... dar mingea trece pe lângă poartă

Min. 91 - Ocazie mare a Germaniei încă din start! Schurrle şutează din interiorul careului, Romero respinge

Min. 91 - Încep prelungirile.

Min. 90+3 - Arbitrul fluieră sfârşitul timpului regulamentar. Vom avea prelungiri

Min. 82 - Un suporter intră pe teren şi este nevoie de intervenţia forţeor de ordine. Suporterul este îndepărtat de pe gazon

Min. 81 - O nouă ocazie a Germaniei! Kroos şutează de la marginea careului, balonul trece puţin pe lângă poarta lui Romero

Min. 80 - Howedes e aproape de gol, dar controlul balonului îl trădează

Min. 79 - Messi driblează mai mulţi jucători, dar pasa lui este imprecisă. Decarul Argentinei solicită un fault, dar Rizzoli nu dictează nimic

Min. 78 - Iese Higuain, intră Palacio

Min. 62 - Schurrle centrează, Ozil încearcă să preia balonul, dar îl scapă de sub control

Min. 57 - Fază controversată: Neuer iese în stilul caracteristic şi se ciocneşte cu Higuain. Arbitrul dă fault contra Argentinei, dar decizia este discutabilă

Min. 47 - Ocazie imensă pentru Messi! Decarul Argentinei şutează puţin pe lângă poarta lui Neuer, care era bătut

Min. 46 - Se reia partida

Pauză

Min. 45+2 Bară, Germania! Howedes reia cu capul după un corner, stâlpul din stânga lui Romero îl salvează pe portarul argentinian

Min. 45 - Germania, din nou aproape de gol: Muller centrează pentru Klose, atacantul trece puţin pe lângă balon

Min. 42 - Ocazie mare pentru Argentina! Kroos este nemarcat în careul Argentinei, dar şutul său este slab şi Romero reuşeşte să prindă balonul

Min. 39 - Ocazie mare pentru Argentina! Messi este aproape să înscrie, Boateng îşi salvează echipa de pe linia porţii

Min. 37 - Ocazie pentru Germania! Schurrle şutează din interiorul careului, Romero respinge

Min. 33 - Kramer părăseşte terenul! Înlocuitorul lui Khedira este schimbat cu Schurrle

Min. 30 - Higuain trimite mingea în plasă, dar golul este anulat! Atacantul Argentinei continuă să se bucure momente bune după ce s-a auzit fluierul

Min. 28 - Schweinsteiger faultează din spate şi primeşte primul cartonaş galben al partidei

Min. 20 - Ocazie mare pentru Argentina! Higuain scapă singur cu Neuer după o greşeală a lui Kroos. Şutul argentinianului trece pe lângă poartă

Min. 17 - Emoţii pentru nemţi: Kramer se resimte. Ar fi o situaţie dificilă pentru Low, care l-a titularizat pe Kramer pentru că Sami Khedira s-a accidentat la încălzire

Min. 13 - Lahm centrează de pe partea dreaptă, Klose este aproape să reia spre poartă

Min. 7 - Leo Messi îl driblează uşor pe Hummels, din fericire pentru nemţi pasa decarului argentinian nu îşi atinge ţinta

Min. 5 - Meciul are un ritm alert, cele două echipe par hotărâte să facă risipă de efort în această finală mult aşteptată

Min. 4 - Prima ocazie mai periculoasă a Argentinei. Higuain finalizează, balonul trece puţin pe lângă poarta lui Neuer

Min. 4 - Schweinsteiger execută lovitura liberă, dar în blocaj

Min. 3 - Lovitură liberă periculoasă pentru Germania! Thomas Muller a fost faultat la circa 25 de metri

Min. 1 - Finala a început! Germania a a avut lovitura de start

Festivitatea de închidere a CM, un tribut adus fotbalului şi simbolurilor sale

Cântăreaţa columbiană Shakira, americanul Carlos Santana, brazilianca Ivete Sangalo şi o şcoală de samba au participat la ceremonia de închidere a Cupei Mondiale din Brazilia, de pe arena Maracana, din Rio de Janeiro, festivitate care a durat 18 minute.

Ceremonia de închidere a adus un tribut fotbalului şi simbolurilor sale: libertatea, solidaritatea, pasiunea şi diversitatea.

Starul columbian Shakira a cântat alături de brazilianul Carlinhos Brown melodia "La la la (Brazil 2014)", iar Santana, rapper-ul Wyclef Jean şi brazilianul Alexandre Pires au interpretat melodia "We Will Find A Way".

Brazilianca Ivete Sangalo a cântat mai multe melodii populare din ţara sa, fiind însoţită de reprezentanţii şcolii de samba "Academicos do Grande Rio".

La finalul ceremoniei, Shakira a venit pe scenă alături de Milan, fiul ei şi al fotbalistului Gerard Pique.

Câştigătoarea Cupei Mondiale va primi trofeul de la preşedinta Braziliei, Dilma Rousseff şi preşedintele FIFA, Joseph Blatter. Trofeul va fi prezentat pe Maracana de fostul jucător al FC Barcelona, Carles Puyol şi topmodelul brazilian Gisele Bundchen.

Aproximativ 26.000 de reprezentanţi ai forţelor de ordine vor asigura securitatea la Rio de Janeiro cu ocazia acestui meci.