Gol marcat de spanioli în meciul cu Scoţia după 42 de atingeri ale balonului

Primul gol al echipei Spaniei în meciul cu selecţionata Scoţiei, marcat de David Silva, în minutul 6, a venit după 42 de atingeri de balon ale jucătorilor spaniloli, la această fază campionii mondiali şi europeni nepermiţând scoţienilor să atingă mingea timp de un minut şi 34 de secunde.

489 afișări
Imaginea articolului Gol marcat de spanioli în meciul cu Scoţia după 42 de atingeri ale balonului

Gol marcat de spanioli în meciul cu Scoţia după 42 de atingeri ale balonului (Imagine: www.as.com)

Conform publicaţiei As, balonul a trecut, la faza respectivă, pe la toţi cei 11 componenţi ai naţionalei Spaniei aflaţi în teren.

Traseul balonului până în poarta lui McGregor a fost: Busquets - Xavi - Villa - Xavi - Busquets - Pedro - Sergio Ramos - Busquets - Cazorla - Sergio Ramos - Pedro - Sergio Ramos - Xavi - Cazorla - Busquets - Alba - Cazorla - Silva - Cazorla - Pique - Busquets - Alba - Villa - Alba - Puyol - Alba - Valdes - Puyol - Busquets - Puyol - Xavi - Silva - Xavi - Sergio Ramos - Xavi - Busquets - Xavi - Silva - Xavi - Villa - Alba - Silva.

Meciul Spania - Scoţia s-a încheiat cu scorul de 3-1 în favoarea ibericilor.

As reaminteşte că în meciul cu cu Cehia, de vineri, scor 2-0, tot din preliminariile Euro-2012, jucătorii spanioli au avut 1.149 de pase, faţă de 293 ale adversarilor, adică cu 856 mai mult. În timpul primei reprize, Spania a avut posesia 80 la sută, iar în a doua 77 la sută.