Reprezentativa de fotbal a României a fost învinsă, vineri seară, cu scorul de 3-1 (2-1), de selecţionata similară a Greciei, în meciul tur disputat pe stadionul Giorgios Karaiskakis din Pireu, contând pentru barajul de calificare la Cupa Mondială din Brazilia, din 2014.

7804 afișări
Imaginea articolului GRECIA-ROMÂNIA 3-1, în turul barajului de calificare la Campionatul Mondial 2014

GRECIA-ROMÂNIA 3-1, în turul barajului de calificare la Campionatul Mondial 2014 (Imagine: Alexandru Hojda/Mediafax Foto)

Pentru România a marcat Stancu '19, iar pentru Grecia au înscris Mitroglou '14, '66 şi Salpingidis '20.

1-0: Mitroglou a deschis scorul după o pasă de la Salpingidis.

1-1: Stancu a restabilit egalitatea reluând cu capul la o centrare a lui Torje din lovitură liberă.

2-1: Grecia a preluat avantajul pe tabela de marcaj, după ce Salpingidis a marcat din pasa lui Torosidis.

3-1: Samaras a executat o lovitură liberă, Katsouranis a deviat, iar balonul a ajuns la Mitroglou, care a reuşit "dubla".

În minutul 88, Gekas a marcat, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Costin Lazăr a fost eliminat în minutul 90+2 pentru cumul de cartonaşe şi va fi suspendat pentru meciul retur de la Bucureşti.

GRECIA: Karnezis - Torosidis, Papastathopoulos, Siovas, Holebas - Katsouranis (Samaris '86), Tziolis, Maniatis (Karagounis '77) - Salpingidis, Mitroglou (Gekas '80), Samaras. Selecţioner: Fernando Santos.

ROMÂNIA: Lobonţ - Măţel, Goian, Gardoş, Raţ - Bourceanu (Lazăr '74), Cociş - Torje (Grozav '74), Stancu, Tănase (Maxim '87) - Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă.

Cartonaşe galbene: Siovas '40, Katsouranis '62 / Bourceanu '27, Cociş '35, Goian '43, Lazăr '88, 90+2, Raţ '90+3

Cartonaş roşu: Lazăr '90+2

Partida a fost condusă de o brigadă de arbitri din Portugalia, alcătuită din Pedro Proenca (central), Bertino Cunha Miranda (arbitru asistent), Jose Tiago Garcias Bolinhas Trigo (arbitru asistent) şi Nuno Duarte Pereira Gomes (rezervă). Observator pentru arbitri a fost spaniolul Juan Antonio Fernandez Marin, iar observator de joc finlandezul Pertti Alaja.

Meciul retur va avea loc, marţi, de la ora 21.00, pe Arena Naţională din Bucureşti.

DESFĂŞURAREA LIVE-TEXT:

Final de meci! România pierde cu 3-1 un meci pe care l-a jucat bine în prima repriză, din păcate echipa noastră nu a mai contat în atac în repriza a doua. Ne aşteaptă returul la Bucureşti şi avem nevoie de o victorie cu 2-0.

Minutul 94 - O nouă ocazie mare a Greciei! Samaras trimite cu capul puţin peste poartă

Minutul 91 - Lazăr este eliminat! A faultat din spate şi a primit al doilea galben

Minutul 90 - Maxim driblează frumos câţiva adversari, este faultat şi arbitrul dictează lovitură liberă pentru România. Tot Maxim execută lovitura liberă

Minutul 90 - Grecia marchează, dar golul este anulat pentru offside. Offside-ul a fost evident.

Minutul 86 - Intră jucătorul aşteptat de toată lumea, Maxim, în locul lui Tănase. Să sperăm că va reuşi să facă diferenţa în puţinul timp rămas din meci

Minutul 76 - Corner pentru România, pericol la poarta grecilor, dar tabela rămâne nemodificată

Minutul 74 - Bogdan Stancu încearcă o execuţie acrobatică din careul grecilor, balonul trece mult pe lângă poartă

Minutul 71 - Ocazie mare pentru Grecia, Mitroglou rămâne singur, ciupeşte balonul din prima, Lobonţ reuşeşte să respingă în corner

Minutul 69 - Grecia are o nouă ocazie, reuşim să respingem prin Goian din interiorul careului de 6 metri

Minutul 67 - Gol Grecia. Mitroglou marchează cu o execuţie spectaculoasă, după o lovitură liberă executată de Samaras

Minutul 62 - Marica este faultat brutal de Katsouranis. Arbitrul acordă doar galben, dar ar fi trebuit acordat cartonaş roşu

Minutul 51 - România face pressing, suntem în căutarea golului 2

A început repriza secundă!

Minutul 45+1 Pauză. România joacă bine, din păcate grecii au un gol avans. Să sperăm că echipa noastră va mai marca în a doua repriză

Minutul 39 - Ocazie pentru România! Cociş este găsit în careul grecilor, dar trage puţin peste poartă

Minutul 37 - Gabi Torje îşi încearcă din nou norocul de la distanţă, dar şutul său trece pe lângă poarta lui Karnezis

Minutul 28 - Samaras şutează din interiorul careului nostru, Bogdan Lobonţ respinge prompt

Minutul 20 - Gol Grecia. Salpingidis marchează după o acţiune rapidă a grecilor

Minutul 19 GOOOOOOL ROMÂNIA! Bogdan Stancu marchează după o centrare ideală a lui Gabi Torje din lovitură liberă

Minutul 17 - Lovitură liberă pentru Grecia. Elenii au încercat o schemă, Raţ a reuşit să intervină şi să trimită balonul către portarul Lobonţ

Minutul 14 - Gol Grecia. Mitroglou înscrie după o greşeală de marcaj a apărării noastre

Minutul 7 - Torje îşi încearcă norocul de la distanţă, balonul nu trece departe de poarta lui Karnezis, dar nici nu îl întrebuinţează pe acesta. Primul şut spre poartă

Minutul 4 - Torje driblează foarte bine un adversar, centrează bine către Marica, dar din păcate atacantul nostru nu poate prelua balonul

Minutul 2 - Mitroglou se aruncă în careul României, arbitrul Pedro Proenca nu dictează nimic

Minutul 1 - S-a dat startul partidei! România a avut lovitura de start

ECHIPELE DE START:

ROMÂNIA: Lobonţ - Măţel, Gardoş, Goian, Raţ - Bourceanu, Cociş - Torje, Stancu, Tănase - Marica. Selecţioner: Victor Piţurcă

GRECIA: Karnezis - Torosidis, Papastathopoulos, Siovas, Holebas - Katsouranis, Maniatis, Tziolis - Salpingidis, Mitroglou, Samaras. Selecţioner: Fernando Santos

Atacantul Adrian Mutu le-a urat succes tricolorilor în meciul pe care aceştia îl vor disputa, în această seară, cu Grecia, în manşa întâi a barajului de calificare la Cupa Mondială din 2014.

"Mult succes echipei naţionale a României în această seară!", a scris jucătorul formaţiei Ajaccio, pe contul său de Twitter.

ROMÂNIA nu a mai participat la un Campionat Mondial de fotbal din anul 1998, când competiţia a fost organizată de Franţa. "Cocoşul galic" a reuşit să şi câştige atunci Campionatul Mondial, în finală cu Brazilia (3-0). România s-a calificat atunci din grupe de pe primul loc, învingând Columbia cu 1-0, Anglia cu 2-1 şi terminând la egalitate cu Tunisia (1-1). În optimile de finală, România a fost învinsă cu scorul de 1-0 de Croaţia, printr-un gol marcat din penalty de Davor Suker, golgheterul acelei competiţii.