Echipa italiană Internazionale Milano, campioana Europei, cu fundaşul Cristian Chivu titular, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-2 (1-2), formaţia germană Bayern Munchen, în optimile competiţiei.

29 afișări
Imaginea articolului Internazionale Milano a învins Bayern Munchen, scor 3-2, şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Internazionale Milano a învins Bayern Munchen, scor 3-2, şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor (Imagine: Sebastian Foto)

Chivu a fost înlocuit cu japonezul Nagatomo, în minutul 87.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Eto'o '4, Sneijder '63 şi Pandev '88, în timp ce pentru gazde au înscris Gomez '21 şi Muller '31.

În tur, la Milano, Bayern Munchen a învins cu scorul de 1-0, dar s-a calificat datorită numărului mai mare de goluri marcate în deplasare.

Bayern Munchen: Kraft - Lahm, Van Buyten (Badstuber '70), Breno (Kroos '90), Pranjici - Schweinsteiger, Luiz Gustavo - Robben (Hamit Altintop '68), Muller, Ribery - Gomez. Antrenor: Louis van Gaal.

Internazionale Milano: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Ranocchia, Chivu (Nagatomo '87) - Stankovici (Coutinho '51), Thiago Motta, Cambiasso - Sneijder - Eto'o, Pandev (Kharja '90). Antrenor: Leonardo.

La începutul partidei s-a ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor dezastrului din Japonia, iar jucătorii au evoluat cu banderole negre pe braţ.

Inter şi Bayern au reeditat finala Ligii Campionilor din sezonul trecut, când italienii s-au impus cu scorul de 2-0.

Sferturile de finală ale Ligii Campionilor se vor disputa la 5-6 aprilie (turul) şi 12-13 aprilie (returul).

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc vineri, de la ora 13.00.