Paris Saint Germain (Franţa) a câştigat, miercuri, 9 martie, scor 2-1, meciul jucat în deplasarea de la Londra, cu Chelsea (Anglia), în returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor şi s-a calificat în sferturile competiţiei.

731 afișări
Imaginea articolului Liga Campionilor: PSG a câştigat cu 2-1 meciul retur cu Chelsea şi s-a calificat în sferturi. În celălalt meci al zilei Benfica a învins Zenit şi merge şi ea mai departe

În meciul tur al optimilor, PSG a învins Chelsea, pe teren propriu, cu scorul de 2-1.

A marcat: Costa 27 / Rabiot 16, Ibrahimovic 67

0-1: Ibrahimovic pasează excelent în careul de 6 metri. Scăpat din marcajul lui Azpiliqueta, tânărul Rabiot îndeplineşte o simplă formalitate şi deschide scorul.

1-1: Diego Costa îl învinge pe Kevin Trapp, după o fază construită de Pedro şi Willian şi un şut care l-a lăsat fără replică pe portarul german.

1-2: Di Maria centrează din banda stângă, perfect, iar mingea îl găseşte pe brahimovic. Singur, starul suedez pune latul şi îşi duce echipa în avantaj.

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, Cahill, Ivanovic, Kenedy - Mikel, Fabregas - Pedro, Willian, Hazard (Oscar 77) - Diego Costa (Traore 59)

PSG: Trapp - Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Thiago Motta, Rabiot, Matuidi (Van der Wiel 87) - Di Maria (Cavani 82), Ibrahimovic, Lucas Moura (Pastore 77)

Arbitru: Felix Brych

Stamford Bridge, Londra.

Liga Campionilor, returul optimilor de finală: Benfica a câştigat, scor 2-1, partida cu Zenit

Benfica Lisabona (Portugalia) a învins, scor 2-1, pe Zenit St. Petersburg (Rusia), în manşa retur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor şi s-a calificat în faza sferturilor, după ce s-a impus cu scorul de 3-1 la general.

În meciul tur al optimilor, Benfica a învins Zenit, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

A marcat: Hulk 69 / Gaitan 85, Talisca 90+6

1-0: Hulk marchează cu capul după o centrare, din partea stângă, a lui Zhikov.

1-1: Gaitan înscrie cu capul, din marginea careului de şase metri, după un şut respins de Lodygin.

1-2: Talisca marhează cu un şut de la distanţă care se duce direct în vinclu.

Zenit St. Petersburg: Lodigin - Anyukov, Lombaerts, Neto, Zhirkov - Witsel, Mauricio - Hulk, Danny, Kokorin - Dzyuba

Benfica Lisabona: Moraes - Semedo, Eliseu, Nilsson, Fejsa - Sanches, Pizzi, Gaitan, Samaris - Mitroglou, Jonas

Arbitru: Viktor Kassai