Echipa Pandurii Târgu Jiu a debutat cu o înfrângere în sezonul 2013/2014 al Ligii Europa, după ce a fost învinsă, joi, pe Cluj Arena, cu scorul de 1-0 (1-0), de formaţia ucraineană Dnepr Dnepropetrovsk, în prima etapă a grupei E a competiţiei.

892 afișări
Imaginea articolului LIGA EUROPA - Pandurii Târgu Jiu a debutat cu o înfrângere în grupele competiţiei: SCOR 0-1 cu Dnepr Dnepropetrovsk

LIGA EUROPA - Pandurii Târgu Jiu a debutat cu o înfrângere în grupele competiţiei: SCOR 0-1 cu Dnepr Dnepropetrovsk (Imagine: Raul Stef/ Mediafax Foto)

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Rotan, în minutul 38, care a reluat din 3 metri o minge centrată din corner de Konoplianka.

Pandurii Târgu Jiu: Stanca - Unguruşan (Paulinho '75), Erico, Paraskevas, Momcilovici - Anton, Breveeld (Distefano '64) - Buleică, Eric, Nicoară (Ciucur '55) - Adrovici. Antrenor: Cristian Pustai.

Dnepr Dnepropetrovsk: Boiko - Fedeţki, Mazuch, Şeberiaşko, Al. Vlad - Bruno Gama (Selezniov '46), Kankava, Rotan, Konoplianka (Şakov '85) - Zozulia (Kulakov '88), Matheus. Antrenor: Juande Ramos.

Cartonaşe galbene: Erico '12, Unguruşan '15, Adrovici '71, Ciucur '78, Paulinho '86 / Rotan '31, Şakov '90+4.

Arbitri: Sascha Kever (central) - Raffael Zeder, Devis Dettamanti (asistenţi) - Sascha Amhof, Pascal Erlachner (asistenţi suplimentari) - Charles Helbling (rezervă) - toţi Elveţia.

Observatorul pentru arbitri este italianul Matto Trefoloni, iar delegatul UEFA, Velid Imamovici (Bosnia-Herţegovina).

Etapa următoare programeză, la 3 octombrie, de la ora 22.05, meciurile Pacos Ferreira - Pandurii Târgu Jiu şi Dnepr Dnepropetrovsk - AC Fiorentina.

Minutul 90+5: Meciul se încheie cu victoria oaspeţilor. Pandurii Târgu Jiu - Dnepr, scor final 0-1.

Minutul 89: Zozulia este înlocuit de Kulakov.

Minutul 84: Konoploanka îi lasă locul lui Shakhov la Dnepr.

Minutul 75: Ultima schimbare la Pandurii. Paulinho intră în teren în locul lui Unguruşan.

Minutul 64: Pustai face a doua schimbare. Breveeld îi lasă locul lui Distefano.

Minutul 55: Prima modificare la Pandurii: Ciucur îl înlocuieşte pe Nicoară.

Minutul 46: A început repriza a doua. Juande Ramos a efectuat o primă schimbare: Gama a fost înlocuit cu Selezniov.

Minutul 45: Pauză la Cluj. Pandurii este condusă de Dnepr cu 1-0.

Minutul 38: Scor 0-1. Mijlocaşul Rotan a marcat pentru Dnepr din apropierea liniei porţii după un corner al oaspeţilor.

Minutul 1: Arbitrul elveţian Kever a fluierat startul partidei.

Echipele de start:

Pandurii Târgu Jiu: Stanca - Unguruşan, Erico, Paraskevas, Momcilovici - Anton, Breveeld - Buleică, Eric, Nicoară - Adrovici. Antrenor: Cristian Pustai.

Dnepr Dnepropetrovsk: Boiko - Fedeţki, Mazuch, Şeberiaşko, Al. Vlad - Bruno Gama, Kankava, Rotan, Konoplianka - Zozulia, Matheus. Antrenor: Juande Ramos.