LIGA I: FC Botoşani - Universitatea Cluj, scor 1-1

Echipa FC Botoşani a terminat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formaţia Universitatea Cluj, la care antrenor interimar a fost Gheorghe Barbu, într-un meci din etapa a X-a a Ligii I.

311 afișări
Imaginea articolului LIGA I: FC Botoşani - Universitatea Cluj, scor 1-1

FC Botoşani - Universitatea Cluj, scor 1-1, în Liga I (Imagine: Shutterstock)

Gazdele au deschis scorul prin Hadnagy, în minutul 34, oaspeţii reuşind egalarea prin Lemnaru, în minutul 50.

1-0: Hadnagy a deschis scorul cu un şut din 4 metri lateral dreapta, după ce portarul Veselovsky a respins iniţial un şut de la marginea careului mare.

1-1: Lemnaru a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap din colţul careului mic.

Universitatea Cluj a evoluat în inferioritate numerică din minutul 54, după ce Bucşă a fost eliminat direct pentru un fault asupra lui Croitoru.

FC Botoşani: Curileac - Patache, Tincu, C. Dinu, Acsinte - Vaşvari - Fulop (R. Radu '75), Croitoru, Codoban (Vraciu '63) - Hadnagy (Ghinga '87), Cîrjan. Antrenor: Cristian Popovici.

Universitatea Cluj: Veselovsky - Rilke, Szilagy, Abrudan, Mendy - Balde, Bucşă - Cristocea (Neag '82), Borza, Calcan (Kovacs '56) - Lemnaru (Takacs '72). Antrenor: Gheorghe Barbu.

Cartonaşe galbene: Codoban '16, C. Dinu '51, Acsinte '70, Patache '83 / Calcan '29, Rilke '37, Veselovsky '79, Cristocea '82, Borza '84, Mendy '90+5.

Cartonaş roşu: Bucşă '54.

Arbitri: Radu Petrescu (central) - Aurel Oniţă, Vladimir Urzică (asistenţi) - Marius Marodin (rezervă).

Observatori: Vasile Bratu, Constantin Gheorghe.

La partida de la Botoşani au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, dintre care şi doi fani ai clujenilor.

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului oficial al FRF şi LPF, Mircea Cezar Ionescu.