Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Germaniei la Formula 1

Max Verstappen a câştigat, duminică, Marele Premiu al Germaniei la Formula 1, pe circuitul Hockenheimring, la capătul unei curse dramatice, dominate de ploaie.

180 afișări
Imaginea articolului Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Germaniei la Formula 1

Pilotul de la Red Bull Racing a fost urmat de Sebastian Vettel, care a plecat în cursă de pe ultimul loc. Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat Daniil Kvyat, de la Toro Rosso.

Lewis Hamilton a început cursa din pole position, însă a încheiat pe 11. Pilotul Mercedes a pierdut aproape 50 de secunde la boxe, în turul 30, când a fost nevoit să îşi schimbe aripa. De asemenea, britanicul a primit o penalizare de cinci secunde pentru intrarea la boxe printr-un loc nepermis, iar ulterior, în turul 53, a ieşit în decor, redresându-se cu dificultate.

Marele Premiu al Germaniei s-a încheiat cu doar 13 piloţi, Pierre Gasly, Valtteri Bottas, Nico Hulkenberg, Charles Leclerc, Lando Norris, Daniel Ricciardo şi Sergio Perez fiind nevoiţi să abandoneze după ce au ieşit în decor.